Informacje

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

W styczniu Polska wyeksportowała na ponad 11 mld euro

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 marca 2013, 08:26

  • 0
  • Powiększ tekst

W styczniu 2013 r. eksport Polski wyniósł 11 mld 434 mln euro, co oznacza wzrost o 7,5 proc. wobec grudnia 2012 r. i o 0,7 proc. wobec stycznia 2012 r. - wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Jak podkreśla KUKE, szacunki powstały na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w styczniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych.

Dodano, że szacowany dla stycznia wzrost wielkości eksportu w stosunku do wyników z grudnia ub. r. jest po części sezonowy. "W końcu roku bowiem wygasają dostawy przeprowadzane w celu zaopatrzenia handlu przed okresem świąteczno-noworocznym. Sprzedaż spada, a jej wyniki stanowią dość niską bazę dla porównań. W styczniu natomiast wraz z rozpoczęciem nowego roku obrotowego i potrzebą uzupełnienia zapasów, sprzedaż rośnie. Jednak obserwowany tym razem wzrost okazał się nieco większy od typowego. Był on też odzwierciedleniem nieco lepszych niż oczekiwano wyników sprzedaży w przemyśle i handlu hurtowym" - wskazano w komunikacie.

KUKE oczekuje, że w okresie styczeń - marzec 2013 r. eksport wyrażony w euro okaże się większy niż przed rokiem o 1,1 proc., a w wymiarze złotowym okaże się niższy o 0,7 proc.

Eksperci KUKE stwierdzili też, że w całym 2013 r. oczekują wzrostu eksportu o 8 proc., do 157,6 mld euro. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 637,9 mld zł, co odpowiadać będzie wzrostowi o 4,5 proc. wobec 2012 r.

Dodano, że w całym 2013 r. eksport do Niemiec urośnie o 4,9 proc., do strefy euro - o 3,9 proc., do pozostałych krajów UE - o 6,7 proc. Eksport do pozostałych krajów rozwiniętych zwiększy się o 5,3 proc., do krajów Europy Środkowo-Wschodniej - o 22,1 proc., do krajów rozwijających się - o 17,3 proc.

PAP

 

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze