Informacje

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Le Keqiang, fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG/POOL
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Le Keqiang, fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG/POOL

Premier Chin: nie chcemy wojny handlowej z Unią Europejską. Ale mamy oczekiwania

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 czerwca 2016, 11:58

    Aktualizacja: 13 czerwca 2016, 11:58

  • 0
  • Powiększ tekst

Premier Chin Li Keqiang po raz kolejny upomniał się o przyznanie przez Unię Europejską jego krajowi statusu gospodarki rynkowej. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała, że chce pośredniczyć w tej sprawie między Pekinem a Brukselą.

Na konferencji prasowej w Pekinie z premierem Chin Li Keqiangiem szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że Niemcy oczekują, iż chiński rynek będzie otwarty dla inwestycji zagranicznych. Wskazywała na znaczenie "bezpiecznego środowiska prawnego". Zaakcentowała też, że nie chciałaby, żeby nowe chińskie przepisy dotyczące zagranicznych organizacji pozarządowych utrudniały działalność tych organizacji.

Li Keqiang powiedział, że spory handlowe z Unią Europejską są "niewielkim aspektem więzi handlowych" i podkreślił, że Chiny nie pragną wojny handlowej. Dodał, że nikt by na takiej wojnie nie skorzystał, "zwłaszcza w obecnych warunkach słabej koniunktury". Zapewniał, że strona chińska zrealizowała wszystkie zobowiązania dotyczące członkostwa w WTO i teraz oczekuje od partnerów analogicznego postępowania.

Chiny przystąpiły do Światowej Organizacji Handlu w 2001 roku, z perspektywą uzyskania statusu gospodarki rynkowej do końca 2016 roku. Jak podkreśla agencja dpa, taki status m.in. chroniłby Chiny przed postępowaniami antydumpingowymi. UE chce jednak stworzenia mechanizmów, które chroniłyby ją przed tanim importem z Chin.

Czytaj także: Niemcy, Francja i inne kraje UE blokują sprzedaż polskiego Ursusa

Merkel wyraziła przekonanie, że możliwe będzie znalezienie rozwiązania zgodnego z ustaleniami sprzed 15 lat, kiedy Chiny przystępowały do WTO.

Podczas niemiecko-chińskich konsultacji międzyrządowych podpisano 24 porozumienia dotyczące m.in. współpracy przy odbudowie Afganistanu, rozwoju współpracy dwustronnej w dziedzinie ochrony środowiska, w dziedzinie oświaty, ochrony zdrowia, rolnictwa, telefonii komórkowej nowej generacji, transportu kolejowego, przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego.

Porozumiano się też w sprawie utworzenia wspólnego centrum trwałego rozwoju na rzecz ochrony globalnych zasobów surowcowych oraz walki z biedą.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze