Informacje

Fot. Freeimages/cagatay cevik
Fot. Freeimages/cagatay cevik

Chińczycy budują stację badawczą... trzy kilometry pod wodą!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 czerwca 2016, 14:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Praca trzy tysiące metrów pod wodą? Za jakiś czas będzie to możliwe dzięki planom chińskich władz, które na dnie morza zamierzają poszukiwać złóż surowców.

Wydaje się, że dla Chińczyków nie ma rzeczy niemożliwych. W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że zamierzają wybudować największą elektrownię na świecie, a teraz to – stacja badawcza pod powierzchnią morza!

Załogowa stacja badawcza powstanie na Morzu Południowochińskim, trzy kilometry pod wodą. Ma pomóc naukowcom w szukaniu cennych złóż mineralnych, a także służyć celom wojskowym na wodach spornych.

Z raportu organizacji U.S. Energy Information Administration wynika, że pod powierzchnią Morza Południowochińskiego mogą znajdować się ogromne pokłady gazu ziemnego oraz ropy naftowej.

Projekt dla Chin znajduje się obecnie na drugim miejscu listy priorytetów w dziedzinie naukowo-technologicznej. Póki co nie wiadomo jednak, kiedy budowa ma zostać ukończona, a także jaka będzie ostateczna wartość inwestycji.

– Głębiny morskie zawierają wiele skarbów, które nadal pozostają nieodkryte. W celu ich uzyskania musimy kontrolować kluczowe technologie, które pozwolą nam odkryć głębiny morskie, zbadać je i rozwijać

– mówił przed miesiącem prezydent Chin Xi Jinping, który uważa, że odkrywanie nowych technologii badania dna morskiego ma kluczowe znaczenie dla jego kraju.

/mk /bloomberg.com

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze