Wielkie złoża gazu na spornym morzu
Chiny odkryły obfite zasoby gazu ziemnego na Morzu Południowochińskim - pisze dziennik „South China Morning Post”. Problem polega jednak na tym, że akwen, który kryje bogate złoża surowców, jest punktem zapalnym w związku z wysuwanymi przez Pekin roszczeniami do obszarów pokrywających się z wyłącznymi strefami ekonomicznymi okolicznych państw.
Szacuje się, że złoża w polu Lingshui 36-1 w południowo-wschodniej części wyspy Hainan zawierają ponad 100 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.
Płytko pod powierzchnią
Najnowszy „przełom w poszukiwaniach”, jak pisze gazeta, został ogłoszony przez koncern naftowy China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) już w czerwcu, ale odkrycie zostało zweryfikowane i zarejestrowane przez władze w środę.
Według mediów jest to pierwsze na świecie złoże znajdujące się „płytko pod powierzchnią (dna) w bardzo głębokich wodach” morskich.
Chińskie roszczenia
Hongkoński dziennik przypomina, że Pekin zgłasza „historyczne” pretensje do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, które na mapach wyznacza tzw. linią dziewięciu kresek, wytyczoną pierwszy raz przez władze w Pekinie w 1947 r.
Pretensje terytorialne ChRL pokrywają się z wyłącznymi strefami ekonomicznymi Wietnamu, Malezji, Brunei, Indonezji i Filipin.
Przyczyną sporu są głównie zlokalizowane pod dnem morza bogate złoża ropy naftowej i gazu, a także przebiegający przez akwen ważny morski szlak, wykorzystywany przez 50 proc. tankowców transportujących ropę naftową.
W 2016 r. Stały Trybunał Arbitrażowy ONZ orzekł, że roszczenia Chin nie mają podstaw prawnych. Rząd w Pekinie zignorował jednak jego orzeczenie, a na spornym obszarze stale dochodzi do incydentów.
„South China Morning Post” przypomina, że Pekin próbował również powstrzymać badania i eksploracje złóż ropy i gazu na Morzu Południowochińskim przez inne kraje.
Statki chińskiej straży przybrzeżnej miały zakłócały operacje związane z projektami gazowymi Malezji, a w pobliżu odwiertów prowadzonych przez Wietnam w okolicy łachy Vanguard w ciągu ostatnich kilku lat dochodziło do konfrontacji między chińskimi i wietnamskimi jednostkami.
Krzysztof Pawliszak (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
RPO broni kierowców przed gigantycznymi karami!
Rośnie problem. Banki mają za dużo wolnej gotówki
Segregacja śmieci. Będzie aż sześć pojemników
To koniec! Hotel Marriott zniknie z mapy Warszawy
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: