Informacje

Sukces gospodarczy zaczyna się na uczelni

Sieci

Sieci

Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce

  • Opublikowano: 25 lipca 2016, 07:13

    Aktualizacja: 25 lipca 2016, 10:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Żeby mieć pracę i dobrze zarabiać, trzeba wybrać właściwą ścieżkę kształcenia, której zwieńczeniem są studia wyższe, na dobrych polskich uczelniach i na kierunkach pożądanych przez innowacyjną gospodarkę. Często właśnie od wyboru uczelni zależy to, czy znajdziemy dobrą, satysfakcjonującą pracę w kraju

Choć sam tytuł magistra przestał być gwarantem szybkiego znalezienia pracy, wciąż jest atutem w rywalizacji o etat. W ubiegłym roku czterech na pięciu pracodawców deklarowało, że miało problem ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. Brak talentów staje się coraz poważniejszym problemem dla światowej gospodarki. Według raportu „Global Talent Competitiveness Index” przygotowanego przez agencję pracy tymczasowej Adecco pracodawcy na całym świecie nie mogą znaleźć kandydatów na 8,4 mln stanowisk z powodu niedopasowania geograficznego lub edukacyjnego.

Anna Wicha, dyrektor Generalny Adecco Poland, w komentarzu do wyników badań napisała: „Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych brakuje pracowników na 4,7 mln stanowisk, a w Europie 3,7 mln stanowisk w dalszym ciągu pozostaje nieobsadzonych, w tym w Niemczech brakuje 90 tys. inżynierów”. Polska podlega podobnym tendencjom — już wkrótce może zabraknąć wykształconych inżynierów i menedżerów z solidną wiedzą oraz doświadczeniem zdobytym w polskich firmach. Dane światowe i europejskie, choć z pozoru mało optymistyczne, powinny ucieszyć i zmobilizować wszystkich tegorocznych kandydatów na studia wyższe. Dobry kierunek i ukończenie dobrej uczelni mogą zagwarantować stabilną pracę tu, w kraju, bez konieczności poszukiwania zatrudnienia za granicą.

Techniczni na topie

Podejmując decyzję o wyborze studiów, warto rozważyć kierunki techniczne, które mają duży potencjał gospodarczy. Pewniakami są wszelkie kierunki związane z informatyką i nowymi technologiami. Od lat branża IT rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, więc absolwenci studiów informatycznych nie będą mieli problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Co więcej, w takich profesjach jak programista, analityk, inżynier systemów ERP czy specjalista big data, bezpieczeństwo zatrudnienia, które dla wielu osób jest kluczowe, pozostaje i ma pozostać na wysokim poziomie.

Humaniści nie odpuszczają

Choć w czasie gospodarczej orientacji na innowacyjność na popularności zyskują uczelnie techniczne, humaniści wcale nie muszą być na straconej pozycji. Ale wybierając humanistyczne kierunki, szczególnie mocno muszą stawiać na kompetencje. Absolwenci filologii obcych ze znajomością języka angielskiego, niemieckiego czy francuskiego bez problemu znajdą zatrudnienie w zawodach związanych ze wsparciem technicznym i zarządzaniem projektami. Jest też silny sektor usług outsourcingowych, który z pewnością zagwarantuje w przyszłości pracę absolwentom niektórych kierunków społecznych, jak statystyka, księgowość, czy humanistycznych, jak lingwistyka.

Wybierz polską uczelnię

Atrakcyjność rynkową absolwentów solidnie podnosi renoma uczelni, z której wywodzi się kandydat. Ba, z dyplomem dobrej szkoły wyższej w ręku zdecydowanie łatwiej negocjować stawki wynagrodzenia — podpowiadają eksperci doradztwa personalnego. Prestiżu nie trzeba szukać za granicą.

W XVII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2016 zwyciężył Uniwersytet Warszawski, na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim — Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na kolejnych miejscach uplasowały się trzy najlepsze polskie politechniki: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Co ważne, tegoroczna nagroda za najwyższą efektywność naukową i najwyższy prestiż wśród pracodawców przypadła Uniwersytetowi Warszawskiemu, a liderem innowacyjności została Politechnika Lubelska.

Anna Szymczak

PARTNER AKCJI: tytuł

BIURKO ROŚNIE RAZEM Z DZIECKIEM

tytuł

Regulowane biurko dla dzieci firmy LWiki z możliwością dostosowania wysokości blatu do wzrostu dziecka. Oferowane w szerokim, dziesięciostopniowym zakresie regulacji wysokości oraz sześciostopniowym kącie nachylenia blatu sprawia, że z biurka mogą korzystać już trzyletnie maluchy.

Więcej wzorów i kolorów biurek na www.lwiki.com.pl

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY

tytuł

Poczta Polska SA, towarzysząc najważniejszym dla kraju wydarzeniom społeczno-politycznym, wydała znaczek pocztowy „Szczyt NATO Warszawa 2016” — podkreślając wagę spotkania przywódców państw członkowskich.

Emitent: Poczta Polska SA

CZEKOLADA MAGNETIC NADZIEWANA 100 g

tytuł

Czekolada mleczna z nadzieniem orzechowo-mlecznym i karmelowym, która została wybrana przez konsumentów w akcji Testujemy. Rozpływająca się w ustach mleczna czekolada z subtelnym nadzieniem orzechowo-mlecznym z nutką karmelu. Producent: ZWC „MILLANO” KRZYSZTOF KOTAS (produkt dostępny w sieci Biedronka)

SOK JABŁKOWY ŚWIEŻO TŁOCZONY, VITAL FRESH 3 l.

tytuł

Naturalnie mętny, 100-procentowy sok z dodatkiem witaminy C, tłoczony bezpośrednio z owoców.

Producent: BEWA Sp. z o.o. (produkt dostępny w sieci Biedronka)

VITAY W TELEFONIE!

tytuł

Polski Koncern Naftowy idzie z duchem czasu, który wyznaczają dziś nowe technologie oraz komfort Klienta. Dzięki aplikacji VITAY Klienci stacji ORLEN mają zawsze kartę przy sobie. Jednocześnie VITAY na telefon to dodatkowe punkty, dedykowane oferty promocyjne w kuponach, katalog nagród oraz szybsza i skuteczniejsza nawigacja do najbliższej stacji ORLEN.

FLOROVIT DO PELARGONII

tytuł

Innowacyjny a jednocześnie naturalny nawóz do pelargonii Florovit pro natura gwarantuje intensywny wzrost, piękne wybarwienie oraz bujne i długotrwałe kwitnienie wszystkich rodzajów pelargonii. Dzięki zawartości substancji humusowych użyźnia glebę, zapewniając lepszy wzrost i rozwój korzeni w każdych warunkach. Cena: 9 zł/kg.

Producent: GRUPA INCO SA

Powiązane tematy

Komentarze