Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Płaca minimalna jeszcze wyższa? Rząd: dwa tysiące złotych brutto od 2017 roku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 lipca 2016, 11:04

    Aktualizacja: 25 lipca 2016, 11:14

  • 6
  • Powiększ tekst

Minimalne wynagrodzenie ma ruszyć ostro w górę i to już w 2017 roku. Firmy będą musiały zapłacić osobom zatrudnionym na umowy o pracę co najmniej 2 tys. złotych brutto.

Jest to o 150 złotych więcej niż w tym roku. Rząd jest przekonany, że kwota uwzględnia prognozowany w 2017 roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Została też powiększona dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto w kolejnym roku.

Rząd nie kryje, że wzrost ma towarzyszyć też optymistycznym prognozom sytuacji gospodarczej, dlatego też kwota minimalnego wynagrodzenia określona w projektowanym rozporządzeniu jest wyższa o 138 złotych niż obligatoryjne minimum, wynoszące obecnie 1862 złotych.

Protestują pracodawcy. Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP tak komentuje sprawę:

Kwota ta nie była dyskutowana w czasie posiedzeń Rady Dialogu Społecznego, więc można ją odbierać wyłącznie w kategoriach propagandowych.

Pracodawcy wskazują też, że wiele osób może stracić zatrudnienie po wejściu w życie podwyżki płacy minimalnej. Pracodawcy zapowiadają, że tak drastyczne podniesienie płacy minimalnej może doprowadzić do strat w wielu firmach.

Dziennik Gazeta Prawna/ as/

Czytaj także: Eksperci: z obniżenia CIT do 15 proc. skorzysta niewiele małych firm

Powiązane tematy

Komentarze