Szczaw, mirabelki i sól drogowa - restauracja sejmowa poleca!
Sejmowa restauracja Hawełka znalazła się na liście lokali gastronomicznych i zakładów spożywczych, które zamiast soli spożywczej nieświadomie stosowały sól drogową.
W wykazie opublikowanym przez Fundację Pro-Test widnieje 646 cukierni, restauracji, piekarni, w tym także piekarnie w hipermarketach Tesco czy Auchan. Wszędzie tam przedsiębiorcy myśleli, że kupują sól spożywczą, a kupowali sól wypadową, W spisie jest także sejmowa restauracja Hawełka.
Na liście, którą Fundacja otrzymała od GIS, są nazwy oraz adresy przedsiębiorców, którzy kupili sól od zakładów, wobec których toczy się prokuratorskie postępowanie w sprawie wprowadzania do obrotu soli wypadowej, czyli drogowej, jako soli spożywczej. Z listy wynika, że sól wypadową znaleziono m.in. w Auchan w Kołbaskowie, Zielonej Górze, Poznaniu, w Tesco w Lesznie, Puławach i Poznaniu, w kilkunastu zakładach Społem.
Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że wszyscy ci przedsiębiorcy kupowali sól oznakowaną jako spożywcza - zakupy więc robili w dobrej wierze.
„Przedsiębiorcy w sytuacji, gdy powzięli informację, że potencjalnie mogli zakupić sól przemysłową (wypadową) podejmowali we własnym zakresie, w ramach kontroli wewnętrznej, działania polegające na wycofaniu zakupionej soli lub produktów z jej udziałem” - czytamy w piśmie przesłanym przez GIS Fundacji Pro-Test.
Inspektor podkreśla, że potwierdzony został brak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi związany z ewentualnym spożyciem środków spożywczych wyprodukowanych z użyciem soli wypadowej.
Kto sprzedawał sól wypadową jako sól spożywczą? Główny Inspektorat Weterynaryjny podaje nazwy tylko trzech zakładów:
- Amasol Sp. z o.o. , Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce, gm., Kruszwica
- PPHU Konsalt, Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce
- ZPS Łojewski Sp. z o.o., ul. 23 Stycznia 2, 63-130 Książ Wlkp.
Przez lata mogły one sprzedawać zafałszowaną sól. Do tej pory zatrzymano pięć osób, które usłyszały zarzut wprowadzenia do obrotu środka spożywczego szkodliwego dla zdrowia lub życia człowieka, za co może grozić do pięciu lat więzienia.
DLOS/Dziennik.pl/Fundacja Pro-Test