Informacje

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Komentarz Polskiej Izby Handlu ws. funkcjonowania służb nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 marca 2012, 17:44

  • Powiększ tekst

W nawiązaniu do kolejnego w ostatnim czasie doniesienia o niewykrytym od wielu lat procederze wprowadzania do produkcji i obrotu żywnością składników niebezpiecznych dla zdrowia, Polska Izba Handlu wyraziła swój niepokój i przypomniała wcześniejsze stanowisko nt. poparcia planów utworzenia centralnej inspekcji ds. bezpieczeństwa żywności.

Chodzi o informację nt. zatrzymania przez prokuraturę producenta podrabianego suszu jajecznego wykorzystywanego w przemyśle spożywczym. Półprodukt miał zawierać głównie susz rybny, barwniki i jedynie śladowe ilości jaj. Z badań biegłych powołanych przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim, zabezpieczony materiał zawierał także substancje szkodliwe dla zdrowia (źródło: Gazeta.pl na podstawie: rik, ga PAP.


Rozumiem, że w każdej dziedzinie gospodarki zdarzają się nieprawidłowości, jednak organy kontroli są zobligowane do tego, by wykrywać je z dużą skutecznością celem ochrony bezpieczeństwa konsumentów: naszych klientów i naszych rodzin – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu – to już kolejny po sprawie z solą wypadową przypadek ujawnienia procederu trwającego bezkarnie od kilku lat, a to, naszym zdaniem świadczy o nieudolności systemu kontroli, jaki funkcjonuje obecnie.

Obecnie sprawy związane z kontrolą jakości i bezpieczeństwa produktów trafiających na nasze stoły ą rozproszone pomiędzy kilka instytucji: Inspekcję Weterynaryjną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Główny obowiązek nadzoru leży jednak po stronie Departamentu Bezpieczeństwa Żywności Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Naszym zdaniem w interesie zarówno producentów, jak i dystrybutorów żywności, których reprezentujemy byłoby połączenie tych struktur dla lepszej wymiany informacji i przede wszystkim większej skuteczności działania. Troską nas wszystkich, zarówno producentów, jak i dystrybutorów żywności jest to, aby na stoły naszych klientów trafiały produkty bezpieczne, o sprawdzonej jakości. Do tego trzeba jednak współpracy i usunięcia kompilatorów proceduralnych – Polska Izba Handlu jest gotowa do współpracy przy wypracowywaniu takich rozwiązań

– dodał Prezes Nowakowski.

gim

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych