Krynica 2016: cyfryzacja to przyszłość medycyny
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w debacie na temat telemedycyny, którą poprowadził Wojciech Surmacz z „Gazety Bankowej”, udział wzięli m.in. prezes zarządu Data Techno Park Marek Girek oraz prezes Integrated Solutions Mariusz Chochołek, którzy opowiedzieli o przyszłości cyfrowej medycyny w Polsce.
– Telemedycyna to element cyfrowej medycyny – czegoś, co nazywamy dzisiaj medycyną spersonalizowaną. Współczesna medycyna rozwija się w takim kierunku, żeby obejmować pacjenta indywidualną diagnostyką i terapią – powiedział Marek Girek, prezes zarządu Data Techno Park, który w poniższym wywiadzie wideo mówi również o barierach, jakie stoją przed bardziej masowym zastosowaniu medycyny we współczesnym leczeniu pacjenta.
– Telemedycyna jest dziś obszarem, który znajduje się w fazie komercjalizacji. Mamy ciekawe pomysły, pierwsze produkty, rozwiązanych część kwestii regulacyjnych związanych z finansowaniem, ale potrzebujemy jeszcze silnego zastrzyku zainteresowania ze strony pacjentów, po to, by ten potencjał komercyjny napędzał rozwój telemedycyny w Polsce – mówił w Krynicy Mariusz Chochołek, prezes Integrated Solutions.
Oba wywiady przeprowadził Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.
Cyfrowa medycyna a inteligentne specjalizacje
Usługi medyczne, technologie ICT to obszary badawcze i innowacyjne, które mają ogromny potencjał rozwojowy, również w kontekście efektywności ekonomicznej.
Zmiany cywilizacyjne i demograficzne będą pogłębiać ten trend, dlatego cyfrowa medycyna to klucz dla rozwoju technologii i prac badawczo–rozwojowych na potrzeby chociażby e–zdrowia, telemedycyny, bioinformatyki, terapii genowej.
Istotna jest również indywidualizacja i koordynacja opieki na rzecz skuteczniejszego wykorzystania zasobów.