Informacje

Fot. Wikipedia.org
Fot. Wikipedia.org

Xi Jinping zrealizuje chiński sen

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 marca 2013, 07:16

    Aktualizacja: 17 marca 2013, 07:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Na zakończenie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu Chin, nowy szef państwa  Xi Jinping obiecał swym rodakom, że będzie dążył do urzeczywistnienia "chińskiego snu" o dobrobycie i silnej pozycji Chin w świecie.  

W swym wystąpieniu przed delegatami 59-letni Xi Jinping zachęcał Chińczyków do wspólnych wysiłków na rzecz poprawy warunków życia i wzrostu roli ich państwa w świecie. Obiecał, że sam będzie ciężko pracował, by spełnić oczekiwania rodaków, i apelował o wiarę w "chiński model socjalizmu".

Prawie 3 tysiące delegatów zatwierdziło w niedzielę, w ostatnim dniu prawie dwutygodniowej sesji parlamentu w Pekinie, budżet państwa - ze znacznym, blisko 11-procentowym wzrostem wydatków na wojsko. Nawiązując do sporów z sąsiadami o wysepki na Morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim Xi Jinping powiedział, że siły zbrojne muszą "zdecydowanie bronić" suwerenności kraju.

W czwartek Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych dokonało formalnego wyboru Xi Jinpinga na prezydenta Chin, a dzień później zatwierdziło dotychczasowego wicepremiera, 57-letniego Li Keqianga, na premiera Chin. Zmiany te, a także przejęcie w listopadzie przez Xi Jinpinga przywództwa w partii i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, wieńczą proces przemian pokoleniowych na szczytach chińskich władz.

PAP

Powiązane tematy

Komentarze