Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Raportowanie zintegrowane? Obowiązkowe od 1 stycznia 2017

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 września 2016, 20:56

    Aktualizacja: 19 września 2016, 22:49

  • 2
  • Powiększ tekst

Od 1 stycznia 2017 na skutek implementacji unijnej dyrektywy m.in. spółki giełdowe, banki oraz fundusze inwestycyjne, które zatrudniają ponad 500 osób i mają sumę bilansową powyżej 20 mln EUR lub obroty netto powyżej 40 mln EUR, będą zobowiązane do raportowania tzw. danych pozafinansowych. O obowiązku raportowania zintegrowanego oraz o tym czy wejście Dyrektywy w życie należy oceniać jako szansę czy tylko kolejne obciążenie dyskutowano na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Od 1 stycznia będą obowiązywać nowe wymogi sprawozdawcze, które przewiduje nowa unijna Dyrektywa 2014/95/UE oraz projekt nowelizowanej polskiej ustawy o rachunkowości. Zakładają one zmiany w ujawnianiu informacji niefinansowych: w związku z tym, około 300 największych spółek giełdowych w Polsce będzie zobowiązanych do ujawnienia swoich danych z zakresu m.in. sposobu zarządzania, praw pracowniczych, wpływu na środowisko naturalne, poszanowania praw człowieka. Do 6 grudnia b.r. kraje członkowskie mają czas na implementację unijnych przepisów w swoim prawodawstwie, a obowiązywać mają od 1 stycznia 2017 r.

Dyskusja poświęcona tematyce implementacji unijnej Dyrektywy odbyła się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jako gospodyni warszawskiego parkietu gości przywitała prezes GPW prof. Małgorzata Zaleska: „Giełda Papierów Wartościowych od wielu lat przykłada bardzo dużo starań do zapewnienia właściwego ładu korporacyjnego, jak i działań na rzecz odpowiedzialnego biznesu. To właśnie giełda w 2002 roku wprowadziła zasadę ładu korporacyjnego i zasadę przestrzegania dobrych praktyk, które cyklicznie uaktualnia. W 2009 roku GPW stała się liderem w Europie Środkowej, wprowadzając Respect Index, gdzie dokłada wszelkiej staranności, by spółki przykładały dużą wagę do kwestii integracji, przejrzystości publikacji, właściwej relacji z otoczeniem. W tej chwili w Respect Index mamy 20 spółek. Co ważne dane niefinansowe, które te spółki publikują są sprawdzane przez niezależnych biegłych, co jeszcze zwiększa ich wiarygodność. Czy warto być w Respect Index? Tak, bo rynek nagradza dobre praktyki, nagradza przejrzystość” – zapewniała prezes GPW.

Małgorzata Zaleska przypomniała również dane: 75 proc. zarządzających globalnymi funduszami inwestycyjnymi zwraca uwagę na dane niefinansowe, podejmując decyzje inwestycyjne, w tym na dane dotyczące zrównoważonego rozwoju. 78 proc. inwestorów uważa, że pozom ujawniania danych niefinansowych jest niewystarczający, a 93 proc. twierdzi, że dane ujawniane przez firmy są nie do końca przejrzyste.

Prezes GPW podkreśliła jednocześnie istotne znaczenie raportowania zintegrowanego: „ GPW uważa, że zakres danych niefinansowych jest równie ważny, co dane finansowe. Właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy się, aby współuczestniczyć w tej konferencji, aby przybliżyć nowe zasady, które mają obowiązywać w zakresie publikacji danych niefinansowych. Najprawdopodobniej nowe zasady dotkną około 100 spółek notowanych na GPW. To ważne, abyśmy tego rodzaju obowiązki traktowali jako pewnego rodzaju przewagę konkurencyjną, a nie jako kolejne obowiązki, które nie przynoszą wymiernych efektów” – zakończyła.

Podczas spotkania pod hasłem: „Skuteczne budowanie wartości spółek - Jak maksymalizować korzyści z nadchodzących zmian prawa w zakresie sprawozdawczości niefinansowej?” Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów zaprezentowała wymogi w zakresie sprawozdawczości niefinansowej określone w unijnej Dyrektywie 2014/95/UE oraz projekt nowelizowanej polskiej ustawy o rachunkowości.

O korzyściach z raportowania niefinansowego dyskutowali eksperci m.in. Irena Pichola, członek Zarządu Deloitte Advisory, lider zespołu Sustainability Consulting Central Europe; Richard Martin, Head of Corporate Reporting, Association of Chartered Certified Accountants (ACCA); Robert Adamczyk, Senior Environmental Adviser z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju; Tomasz Wiśniewski, manager Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jako zalety, które przynosi zintegrowane raportowanie wymieniali przede wszystkim poprawę wizerunku i reputacji organizacji, zwiększenie przejrzystości działania, wzrost zaufania społeczności lokalnych, władz centralnych czy inwestorów; oraz większe zaangażowanie pracowników.

NB

Powiązane tematy

Komentarze