Informacje

Lokaty bankowe tracą coraz bardziej na popularności. Coraz więcej Polaków trzyma gotówkę w domu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 listopada 2016, 09:41

    Aktualizacja: 4 listopada 2016, 09:46

  • 4
  • Powiększ tekst

W ostatnich latach zmieniają się sposoby oszczędzania Polaków. Lokaty bankowe tracą na popularności. Jeszcze w 2010 roku 23 proc. z nas deklarowało, że z nich korzysta, a obecnie jest to już tylko 14 proc. Co ciekawe ponad dwukrotnie wzrosła grupa trzymająca oszczędności w gotówce z 8 proc. do 17 proc.

Według raportu „Postawy Polaków wobec finansów” Fundacji Kronenberga Polacy najchętniej trzymają oszczędności na nieoprocentowanych rachunkach i w gotówce. Co ciekawe, w ostatnich latach istotnie wzrósł procent osób deklarujących, że pieniądze trzyma w domu. Jeszcze w 2010 r. postępowało tak 8 proc. z nas, w 2010 r. było to 9 proc., a w 2016 r. aż 17 proc. badanych. W ciągu minionych dwóch lat popularność przysłowiowej skarpety wzrosła więc niemal dwukrotnie.

tytuł

Zdaniem Jarosława Sadowskiego z Expandera prawdopodobnie niewiele może się zmienić dopóki nie zaczną rosnąć stopy procentowe, a wraz z nimi oprocentowanie lokat. Obecnie, w przypadku depozytów bez gwiazdek, średnio wynosi ono zaledwie ok. 1,5 proc., a dodatkowo odsetki są jeszcze pomniejszane o podatek Belki. Trzeba jednak dodać, że jeśli wydaje nam się, że na lokatach nie opłaca się oszczędzać, to zamiast w ogóle rezygnować z odsetek lepiej poszukać takich form oszczędzania, które przynoszą wyższe zyski. Dobrym przykładem mogą być obligacje przedsiębiorstw, których oprocentowanie nierzadko wynosi 5-7 proc., a więc zdecydowanie więcej niż na lokatach bankowych. Trzeba jedynie uważać na to czy firma, której obligacje kupujemy jest w dobrej kondycji, jakie są jej perspektywy rozwoju i na co zamierza wydać pożyczone pieniądze. W przypadku jej upadłości możemy bowiem stracić zainwestowane oszczędności.

tytuł

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze