Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

550 rodzin zainteresowanych jarocińskim Mieszkaniem Plus

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 lipca 2017, 08:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Mamy ponad 550 rodzin chętnych na jarocińskie Mieszkanie plus - powiedział Maciej Banaszak z jarocińskiego TBS. Na budynkach w przyszłym tygodniu dekarze zaczną kłaść dachówkę.

"Codziennie spływają do nas ankiety od rodzin chętnych do zamieszkania w jarocińskim Mieszkaniu plus" - powiedział pełnomocnik zarządu ds. inwestycji Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które buduje tutejsze Mieszkanie plus. "Chętni w większości są z gminy Jarocin, ale mamy też zainteresowane rodziny z innych gmin" - dodał Banaszak.

Obecnie w ramach rządowego programu Mieszkanie plus w Jarocinie powstaje siedem budynków o łącznej liczbie 258 mieszkań. Inwestycja realizowana jest w trzech lokalizacjach - w Jarocinie przy ulicach Siedlemińskiej i Leszczyce oraz w Siedleminie. Budowa kolejnych 2 budynków z 108 mieszkaniami rozpocznie się w przeciągu jednego miesiąca.

"Siedem budynków jest na etapie rozpoczynania prac dekarskich, przy budowie 2 następnych budynków jesteśmy na etapie rozstrzygania postępowania przetargowego i wyboru generalnego wykonawcy" - powiedział Banaszak. "Łącznie w 2018 roku chcemy oddać 366 mieszkań. Mieszkania będą oddawane do użytkowania w różnych miesiącach, zależnie od lokalizacji" - dodał.

Mieszkania będą budowane "pod klucz" w dwóch opcjach: 35,6 oraz 55,1 m.kw. Mieszkania będą posiadały ogrzewanie indywidualne - gazowe. Cena za czynsz ma wynosić 10-12 zł / m.kw. Cena czynszu będzie zależna od lokalizacji mieszkań.

"Planujemy już kolejny etap jarocińskiego Mieszkania plus. W przyszłym roku chcemy ruszyć z budową kolejnych 174 mieszkań, które chcemy oddać w 2019 roku" - przyznał Banaszak. " Obecnie prowadzimy rozmowy z BGK Nieruchomości odnośnie finansowania tej inwestycji" - dodał.

Zgodnie z założeniami, Mieszkanie plus w Jarocinie będzie mogła wynająć osoba, która nie ma tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego. Ponadto, przyszły najemca musi wypełnić i złożyć wniosek oraz wykazać, że stać go na terminowe opłacanie czynszu. Przyszły najemca będzie musiał też wnieść kaucję w wysokości 12-krotności czynszu, w przypadku większego lokalu będzie to ok. 7 tys. zł.

Program Mieszkanie plus w części komercyjnej obecnie realizuje fundusz BGK Nieruchomości. W budowie znajduje się ponad 1,2 tys. lokali. Z kolei, liczba mieszkań w przygotowaniu, szacowana na podstawie umów inwestycyjnych podpisanych z partnerami samorządowymi, podmiotami prywatnymi i spółkami skarbu państwa, wynosi 10 tysięcy.

Na razie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł z programu Mieszkanie plus, ale - według deklaracji - to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Mieszkanie plus wchodzi w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego, który jest oparty na trzech filarach: dostępne budownictwo na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (w ramach którego obecnie prowadzony jest pilotaż części komercyjnej programu Mieszkanie plus), wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe (Indywidulane Konta Mieszkaniowe) oraz społeczne budownictwo czynszowe. NPM ma pomóc stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową, kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych. Mariusz Polit

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze