Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

20 mln euro dla Podlasia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 grudnia 2016, 10:45

  • 1
  • Powiększ tekst

Kolejnych 20 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w Podlaskiem jest przeznaczonych na dotacje na założenie własnej firmy. Do 30 grudnia urząd marszałkowski szuka instytucji, które będą rozdzielać te dotacje w 2017 r.

Instytucje te będą wybrane w konkursie i to one będą przygotowywać przyszłych przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Na założenie firmy można będzie dostać ok. 23 tys. zł. Przewidziane jest także roczne wsparcie pomostowe do 1 tys. 750 zł brutto miesięcznie na ZUS i inne opłaty.

"Jedną z form przeciwdziałania bezrobociu w naszym regionie jest rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Dlatego zarząd województwa uruchomił kolejny konkurs skierowany do podmiotów, które będą przyznawać wsparcie osobom chcącym założyć firmę" - podkreśla wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz. Wyjaśniła przy tym PAP, że wyłonieni tzw. operatorzy tych dotacji będą także szkolić i doradzać przyszłym przedsiębiorcom jak prowadzić własny biznes, czy jak wdrażać w biznesie innowacyjne rozwiązania.

Konkurs prowadzi departament Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Dyrektor tego departamentu Elżbieta Romańczuk powiedziała, że dotacje na zakładanie własnej firmy zawsze cieszyły się i cieszą dużą popularnością. Przypomniała, że w latach 2007-2013 dzięki dotacjom z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) w Podlaskiem udzielono 1 tys. 199 dotacji oraz 80 pożyczek na ten cel.

Najczęściej powstawały firmy z branży remontowo-budowlanej, gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie, firmy stolarskie, medyczne (rehabilitacyjne), podmioty z branży reklamowej, informatycznej, powstawały też architektoniczne pracownie projektowe. Z badań przeprowadzonych w 2013. r. przez urząd marszałkowski wynika, że przetrwało ok. 70-80 proc. jednoosobowych firm.

Z dotacji mogą korzystać osoby powyżej 30. roku życia, które są bez pracy, które nie prowadziły działalności gospodarczej w ciągu roku od momentu przystąpienia do projektu. Szczególnie preferowane są osoby po 50. roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotni czy osoby o niskich kwalifikacjach - wyjaśniła Romańczuk.

Dyrektor departamentu EFS dodała, że ważnym elementem programu związanego z dotacjami jest tzw. forum wymiany doświadczeń, by przedsiębiorcy mogli się wymieniać swoimi doświadczeniami. "Ścieżka dojścia do prężnie działającego własnego biznesu nie jest łatwa. Warto więc skorzystać z pomocy, jaką daje udział w projekcie" - dodała Romańczuk.

Łącznie w latach 2014-2020 w RPO w Podlaskiem na wsparcie działalności gospodarczej jest przeznaczonych 10 mln euro, z czego 8 mln zł na dotacje i 2 mln zł na pożyczki - poinformowała Elżbieta Romańczuk.

Wkrótce powinien ruszyć nabór na dotacje u operatorów, którzy byli wybrani w pierwszym, rozstrzygniętym w październiku konkursie. Wybrano w nim sześć instytucji - dla poszczególnych subregionów województwa (białostocki, łomżyński, suwalski i bielski), które rozdysponują łącznie 14 mln zł. Dotacji udzielać będą: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Polskie Centrum Edukacji i Analiz Ordo sp. z o.o., Izba Przemysłowo-Handlowa (IPH) w Białymstoku, Fundacja Science-Point oraz Lokalna Grupa Działania Nasza Suwalszczyzna.

Np. IPH, która będzie prowadzić nabór na dotacje wśród mieszkańców subregionu białostockiego liczy, że konkurs na dotacje uruchomi jeszcze w 2016 r. Na wsparcie może liczyć ok. 40 osób. Mirosław Leśniewski z IPH powiedział PAP, że trwa jeszcze konsultowanie niezbędnych dokumentów.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze