Niski wzrost liczby pracujących, przy rekordowo niskiej stopie bezrobocia
W III kw. 2016r. wzrost liczby pracujących w gospodarce okazał się najniższy od trzech lat, choć stopa bezrobocia pozostawała rekordowo niska a liczba wolnych miejsc najwyższa w historii – czytamy w kwartalnym raporcie NBP.
Tempo wzrostu liczby pracujących w gospodarce - Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) - wyraźnie się obniżyło (do 0,2% rdr wobec 1,2% rdr w II kw. 2016r), pomimo utrzymywania się bardzo wysokiej liczby wolnych miejsc pracy. Firmy w dalszym ciągu uważnie kontrolowały koszty pracy i wzrost nominalnych wynagrodzeń nie przyspieszał. Niekorzystną tendencją jest zahamowanie wzrostu aktywności zawodowej, która w poprzednich latach równoważyła spadek liczby osób w wieku produkcyjnym - ocenia NBP.
Dostosowanie wykorzystania czynnika pracy do wolniejszego tempa wzrostu PKB w III kw. br. uwidoczniło się także w obniżeniu się przeciętnej liczby przepracowanych godzin. Ponadto ok. 0,3 pkt proc. z całkowitego spadku dynamiki pracujących ogółem można tłumaczyć nasileniem się spadku liczby pracujących w rolnictwie. Nadal wzrastało zatrudnienie najemne na czas nieokreślony, ale wyraźnie spadły nowe przyjęcia do pracy oraz napływ do zatrudnienia osób z nieaktywności zawodowej – podał NBP.
Wzrost zatrudnienia w III kwartale 2016r., podobnie jak w poprzednim okresie, obserwowany był przede wszystkim w sektorze przemysłowym, w którym od początku opisywanego roku, liczba pracujących zwiększyła się o ponad 140 tys. osób. Dane, ze sprawozdawczości przedsiębiorstw, wskazują, że wzrost ten wynikał głównie ze zwiększenia liczby pracujących w przemyśle przy dalszych spadkach w budownictwie.
Liczba pracujących wg BAEL w największym z sektorów – usługowym – nieznacznie wzrosła (po odsezonowaniu ok. 21 tys. osób), odrabiając tym samym spadki z I półrocza 2016r. Sugeruje to kontynuację powolnej tendencji wzrostowej w tym sektorze, a także krótkotrwały charakter wcześniejszych spadków.
W III kw. 2016r. liczba osób aktywnych zawodowo zmniejszyła się o 0,9 % kw/kw, sa, tj. 152 tys. osób. Tak duży spadek podaży pracy wynika z faktu, że negatywnym tendencjom demograficznym towarzyszył kwartalny spadek współczynnika aktywności zawodowej – napisano w raporcie NBP.
W swoim raporcie NBP odniósł się także do realizowanego programu Rodzina 500 plus”, który jest wymieniany jako powód zwiększenia liczby osób zawodowo nieaktywnych, a wzrostu zaangażowanych w opiekę nad dziećmi.
Dane BAEL wskazują jednak, że choć liczba osób nieaktywnych z powodów rodzinnych wzrasta, to nie jest to zjawisko nowe, a jest obserwowane już od 2014 roku. Dane za pierwszy pełny kwartał, w którym wypłacane były środki z programu „Rodzina 500 plus” pokazują, że współczynnik aktywności zawodowej obniżył się, ale zmniejszyła się także liczba osób nieaktywnych zawodowo. Działo się to przede wszystkim ze względu na zmiany demograficzne, wpływające na źródła nieaktywności zawodowej w postaci coraz niższej liczby osób młodych, nieaktywnych zawodowo z powodu nauki. Z drugiej strony powiększa się dość systematycznie liczba nieaktywnych zawodowo z powodu przejścia na emeryturę – wynika z raportu NBP.