Informacje

PGO kupiła spółkę Kopex Foundry i tworzy największą grupę odlewniczą

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 stycznia 2017, 11:35

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska Grupa Odlewnicza (PGO) kupiła w czwartek udziały spółki Kopex Foundry, tworząc największą w Polsce grupę przemysłową specjalizującą się w produkcji odlewów i odkuwek. Transakcja to jeden z efektów przejęcia Kopeksu przez grupę TDJ, której częścią jest także PGO.

Kopex Foundry - producent odlewów staliwnych i żeliwnych, wykorzystywanych w produkcji maszyn budowlanych, urządzeń dźwigowych i transportowych - to spółka z grupy Kopex. W końcu ubiegłego roku kontrolny pakiet akcji Kopeksu przejęła grupa TDJ, do której należą m.in. giełdowe spółki Famur, Zamet Industry i PGO. Czwartkowa sprzedaż spółki odlewniczej Kopeksu na rzecz PGO ma służyć porządkowaniu przejętej grupy Kopex i przystosowaniu jej do wyzwań rynkowych.

Zgodnie z zapowiedziami kładziemy istotny nacisk na restrukturyzację grupy Kopex. Sprzedaż Kopex Foundry jest jednym z elementów przyjętego i wdrażanego planu naprawczego, którego celem jest odzyskanie rentowności spółki oraz utrzymanie szans na dalsze funkcjonowanie i przygotowanie grupy Kopex do integracji z grupą Famur" - poinformowała w czwartek prezes Kopeksu Beata Zawiszowska.

Stąd decyzja o sprzedaży Kopex Foundry na rzecz inwestora branżowego. Według prezesa TDJ Czesława Kisiela, sprzedaż spółki odlewniczej potwierdza, że TDJ to aktywny inwestor, skupiający się na szybkiej i skutecznej realizacji zapisów umowy restrukturyzującej zadłużenie Kopeksu.

Dla Kopex Foundry zostało znalezione optymalne rozwiązanie. Dzięki dołączeniu do jednej z największych grup metalurgicznych w Polsce, spółka będzie mogła zachować wypracowany przez lata potencjał i dalej rozwijać swoją działalność. Z kolei sprzedaż i wyłączenie poza struktury grupy Kopex segmentu odlewniczego jest jednym z elementów wdrażanego programu restrukturyzacyjnego, który pozwoli na koncentrację działalności Kopeksu wokół obszaru maszynowego i redukcję kosztów niezwiązanych z podstawową działalnością spółki" - skomentował Kisiel, cytowany w komunikacie prasowym.

PGO SA, która skupiła kilka spółek o długiej tradycji, działa na rynku od blisko dziesięciu lat. Do grupy należą: Odlewnia Żeliwa Śrem, Pioma-Odlewnia i Kuźnia Glinik, a teraz także Kopex Foundry, którego wyroby trafiają nie tylko do przemysłu maszynowego, ale także do górnictwa, hutnictwa, przemysłu cementowego, energetyki oraz przemysłu morskiego. Włączenie do grupy kolejnej spółki sprawia, że PGO zdobywa kolejne rynki zbytu oraz uzyskuje większe możliwości produkcyjne.

W ubiegłym roku deklarowaliśmy, że środki pozyskane z emisji obligacji zostaną przeznaczone na inwestycje organiczne oraz ewentualne akwizycje. Właśnie z tych środków sfinansujemy zakup Kopex Foundry" - poinformował prezes PGO Dariusz Ginalski.

W skład Kopex Foundry wchodzą: zakład HSW w Stalowej Woli i zakład STA w Tarnowskich Górach.

Jak podały w czwartkowych komunikatach Kopex i PGO, za 100 proc. udziałów spółki Kopex Foundry nabywca zapłaci łącznie 7 mln zł, płatne w dwóch częściach: 1,4 mln zł w dniu podpisania umowy oraz 5,6 mln zł do końca kwietnia br. Dodatkowo w umowie sprzedaży udziałów PGO zobowiązała się, że do końca kwietnia Kopex Foundry dokona spłaty zobowiązań z umów pożyczek zawartych z grupą Kopex na łączną kwotę należności głównej 10,3 mln zł wraz z odsetkami.

Grupa TDJ, w skład której wchodzą m.in. notowane na warszawskiej giełdzie spółki Famur, Kopex, Zamet Industry i PGO, to firma inwestycyjna należąca do Tomasza Domogały. Prowadzi działalność w wielu sektorach gospodarki. Portfel TDJ obejmuje spółki przemysłowe oraz aktywa w branży nieruchomości (poprzez spółkę TDJ Estate) oraz w segmencie Venture Capital.

SzSz(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze