Informacje

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Wody

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 marca 2012, 09:10

  • 0
  • Powiększ tekst

Po hasłem "Woda a bezpieczeństwo żywnościowe" po raz pierwszy na Dolnym Śląsku obchodzony jest przypadający 22 marca Światowy Dzień Wody. W programie dwudniowej, rozpoczętej imprezy, znalazły się dyskusje, wykłady, zwiedzanie obiektów hydrologicznych.

Głównym organizatorem dolnośląskich obchodów jest wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy, a w przedsięwzięciu bierze udział kilkanaście instytucji ze stolicy Dolnego Śląska i regionu.

Według rzeczniczki wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego Małgorzaty Wanke-Jakubowskiej, Wrocław ma szczególne powody do obchodów Światowego Dnia Wody.

"Stolica Dolnego Śląska ma unikalne położenie hydrograficzne, stanowi silny ośrodek naukowy i zawodowy w zakresie inżynierii i gospodarki wodnej, ma bogate doświadczenia po powodzi 1997 r., a także ze względu na Program dla Odry 2006 oraz realizację programu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry" – tłumaczyła rzeczniczka.

Dwudniowy cykl imprez ma zwrócić uwagę mieszkańców oraz władz miasta i regionu m.in. na problemy i uwarunkowania zrównoważonej gospodarki wodnej makroregionu, zadania, potencjał i osiągnięcia instytucji związanych z wodą, a także potrzebę kształcenia specjalistycznych kadr.

Oprócz dyskusji panelowych czy wykładu prof. Jana Miodka o wodzie w języku, przewidziano zwiedzanie obiektów hydrologicznych oraz prezentację dorobku studenckich kół naukowych. Będzie można również wziąć udział w grze miejskiej "Niezatapialny Wrocław". Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Światowy Dzień Wody będzie obchodzony w tym roku po raz 20. Został on ustanowiony 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro. Wówczas to zwrócono uwagę na fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Co roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca.

(PAP)pdo/ mki/ gma/

Powiązane tematy

Komentarze