Polacy wydali na nowe mieszkania najwięcej gotówki w historii
Aż 14,2 mld złotych wydali Polacy na zakup nowych mieszkań w zaledwie 7 miastach – oszacował Open Finance na podstawie danych NBP za rok 2016 rok. To najwyższy wynik w historii
Rok 2016 był dla deweloperów rekordowy pod wieloma względami. Nigdy wcześniej nie sprzedali oni tak wielu mieszkań i nie prowadzili tak wielu inwestycji.
Do kolekcji rekordów trzeba też dodać kwotę jaką ze „skarpet” wyciągnęli Polacy, żeby kupić nowe mieszkania. W ostatnim kwartale 2016 roku było to ponad 3,6 mld złotych, czyli najwięcej w historii – wynika za wstępnych szacunków NBP – pisze Bartosz Turek z Open Finance w swoje analizie.
Szacunki, jakich dokonał Open Finance, dotyczą jedynie zakupów zrealizowanych tylko w biurach sprzedaży deweloperów i tylko na terenie 7 miast (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia i Łódź). Warto też dodać, że w lokalizacjach, o których mowa przez cały 2016 rok za gotówkę kupiono mieszkania warte 14,2 mld zł. Jest to najlepszy wynik w historii i aż o 27 proc. lepszy wynik niż w 2015 roku.
Gdyby tego wszystkiego było mało, to okazuje się, że gros zakupów nowych mieszkań realizowana jest li tylko za gotówkę. Stricte gotówkowe zakupy stanowiły w 2016 roku 64 proc. wszystkich transakcji. Za pozostałe 36 proc. przychodów deweloperów odpowiadały transakcje z przynajmniej niewielkim udziałem kredytów. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku transakcji na rynku pierwotnym statystycznie mniej niż jedna trzecia ceny płacona jest kredytem. Reszta to gotówka – pisze Bartosz Turek.
Jego zdaniem, rekordowa sprzedaż mieszkań za gotówkę to wynik niskich stóp procentowych. Przeciętna roczna lokata bankowa zakładana w 2016 roku pozwalała zarobić od 1,65 do 1,85 proc. (minus podatek) – wynika z danych NBP. Dla porównania na wynajmie mieszkań można zarobić nawet 3-4 razy więcej. W efekcie część osób posiadających kapitał znajduje na rynku nieruchomości alternatywę dla rachitycznie oprocentowanych lokat.
Zdaniem analityka Open Finance, nie można się nastawiać na to, że rekordowe wyniki będą ogłaszane każdego roku. Jak przypomniał, hossa na tym rynku trwa już od połowy 2013 roku.
Szybko wyczerpujące się pieniądze z programu „Mieszkanie dla młodych” oraz nadchodzące podwyżki stóp procentowych to czynniki, które mogą wyraźnie uderzyć w wyniki sprzedaży deweloperów. Wyższe stopy procentowe oznaczają bowiem droższe kredyty, ale w tym wypadku przede wszystkim lepiej oprocentowane lokaty. Szczególnie ta ostatnia zmiana może powoli prowadzić do erozji popytu inwestycyjnego. Nie należy obecnie spodziewać się gwałtownych ruchów, ale biorąc pod uwagę najświeższe prognozy rynkowe, można spodziewać się pod koniec 2018 roku nawet o 20 proc. niższego popytu na mieszkania niż pod koniec 2016 roku – prognozuje Bartosz Turek.