Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Będzie niższy VAT na e-booki? Pracuje nad tym sejmowa komisja finansów

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2017, 13:13

    Aktualizacja: 24 kwietnia 2017, 13:16

  • Powiększ tekst

Czeka nas zmiana podatkowa? Projekt obniżenia VAT na książki elektroniczne (e-booki) właśnie trafił do komisji finansów. Wcześniej wnioskowano o jego odrzucenie.

Poseł Stanisław Tyszka już przed kilkoma tygodniami zaproponował projekt obniżający stawkę VAT na e-booki do 5 proc. z obecnych 23 proc. Projekt jednak nie spotkał się z aprobatą Sejmu i został złożony wniosek o jego odrzucenie. Teraz jednak z pierwotnej decyzji się wycofano i skierowano ustawę pod obrady sejmowej komisji finansów.

Co oznaczałoby wejście w życie projektu? Przede wszystkim doprowadziłoby do postulowanego od dawna przez wydawców obniżenia cen książek w formie elektronicznej a co za tym idzie - mogłoby przyczynić się do wzrostu kiepskiego poziomu czytelnictwa.

Niestety - prawo UE zakazuje nam całkowitego zniesienia podatku VAT na e-booki jednak zezwala nam na jego obniżenie. Z rozwiązania skorzystały więc inne państwa UE - Belgia, Francja czy Włochy.

Warto przypomnieć, iż VAT na książki papierowe z zera do 5 proc. wprowadził gabinet Donalda Tuska w 2011 roku. Zaledwie w piętnaście miesięcy później ceny książek wyraźnie wzrosły z kolei dane Biblioteki Analiz i badania czytelnictwa pokazały w owym okresie spadki czytelnictwa.

Jeśli chodzi o obowiązujący 23 proc. VAT na e-booki to Komisja Europejska w 2016 roku pozwoliła na jego obniżanie. Wcześniej prasa oraz książki elektroniczne objęte były standardową stawką.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.