Informacje

www.sejm.gov.pl
www.sejm.gov.pl

Sejmowa komisja finansów za nowelizacją budżetu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 11 września 2013, 10:33

  • 0
  • Tagi: budżet finanse gospodarka nowelizacja budżetu Sejm
  • Powiększ tekst

Sejmowa komisja finansów publicznych zarekomendowała Sejmowi przyjęcie projektu noweli budżetu państwa na 2013 r. Przewodniczący komisji poseł Dariusz Rosati (PO) poinformował, że komisja poparła jedną poprawkę zaproponowaną przez komisję rolnictwa.

Dziś w Sejmie trwa drugie czytanie projektu nowelizacji budżetu na 2013 r. i projektu noweli ustawy okołobudżetowej. Rosati poinformował posłów, że podczas prac nad projektem noweli budżetu komisja rozpatrzyła dziesięć tzw. własnych części budżetowych oraz 25 opinii komisji sejmowych. "Spośród przedłożonych przez komisje sejmowe 25 opinii (...), 24 opinie były pozytywne, a jedna częściowo negatywna" - poinformował poseł. "Oznacza to, że komisje zaakceptowały proponowaną nowelizację budżetu" - dodał.

Jak wskazał, wątpliwości, co do rządowego projektu miały trzy komisje: obrony narodowej, gospodarki oraz rolnictwa. Wyjaśnił, że komisja obrony narodowej, choć pozytywnie zaopiniowała zmniejszenie wydatków na armię o 3,2 mld zł, to zwróciła uwagę, że przy tak dużych cięciach nie da się uniknąć negatywnych skutków dla zamówień w polskim przemyśle obronnym, dla którego kontrakty z MON są głównym źródłem przychodów.

"Z kolei komisja gospodarki, pozytywnie opiniując projekt w odniesieniu do czterech części budżetowych, wydała zarazem negatywną opinię o pozostałych częściach" - mówił Rosati. Jedną z zakwestionowanych części była także ta dotycząca obronności. Komisja gospodarki stwierdziła - jak wskazywał poseł - że sytuacja przemysłu zbrojeniowego jest obecnie bardzo trudna i cięcia wydatków prowadzą do likwidacji branży, dlatego nie można ich zaakceptować.

Rosati przytoczył przedstawiane na posiedzeniach komisji argumenty rządu, że zmniejszenie wydatków na obronność nie dotknie programów modernizacji armii, a skutki cięć dla polskiego przemysłu będą minimalne, ponieważ odczują je głównie zagraniczni dostawcy sprzętu wojskowego.

"Komisja rolnictwa (...) jako jedyna komisja złożyła dwie poprawki" - poinformował Rosati. Pierwsza dotyczyła zmniejszenia dotacji dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przekazania tych pieniędzy na rezerwę celową przeznaczoną na ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Komisja finansów poparła tę poprawkę.

Druga propozycja zmian w projekcie zaproponowana przez komisję rolnictwa nie została zaakceptowana. Chodzi o poprawkę, w której proponowano, by zmniejszyć rezerwę celową na współfinansowanie inwestycji z udziałem środków europejskich o prawie 3 mln zł i zwiększyć wydatki wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. "Przyjęcie tej poprawki ograniczyłoby środki na współfinansowanie projektów unijnych" - wyjaśnił poseł.

"W trakcie prac komisji finansów publicznych posłowie nie składali żadnych poprawek, nie złożono także żadnych wniosków mniejszości" - powiedział Rosati. Oznacza to, że nie licząc jednej poprawki komisji rolnictwa projekt noweli budżetu jest taki sam, jak zaproponował rząd.

Nowelizacja budżetu na 2013 r. ma powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności. Powodem nowelizacji są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec.

W projekcie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki - 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

(PAP)

her/ mki/ jra/

Komentarze