Informacje

Chińczycy pracują nad internetową encyklopedią, która ma przyćmić Wikipedię

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 maja 2017, 12:19

  • 2
  • Powiększ tekst

Ponad 20 tys. naukowców zaangażowano w prace nad stworzeniem chińskiej internetowej encyklopedii, która według pomysłodawców ma przyćmić Wikipedię - podał w niedzielę dziennik "South China Morning Post". Treści mają trafić do sieci w przyszłym roku.

Projekt - według "SCMP" - jest największym przedsięwzięciem wydawniczym Chin. 20 tys. naukowców z rozmaitych uczelni i ośrodków badawczych ma opracować hasła z ponad 100 dziedzin wiedzy. Łącznie w nowym internetowym wydaniu chińskiej encyklopedii ma znaleźć się 300 tys. haseł o długości ok. tysiąca słów każda. Dziennik informuje, że to dwa razy więcej niż liczy jedna z najsłynniejszych encyklopedii świata, "Encyclopaedia Britannica".

Redaktor naczelny przedsięwzięcia Yang Muzhi twierdzi, że to nie będzie zwykła książka, ale "Wielki Mur kultury". "SCMP" przypomina jednak, że dostęp do Wikipedii jest w kontynentalnych Chinach częściowo zablokowany, a niektóre z haseł podlegają cenzurze. Chińskie serwisy internetowe jak Baidu czy Qihu 360 prowadzą własne odpowiedniki Wikipedii.

Według zapewnień przewodniczącego Chińskiej Akademii Nauk Bai Chunli encyklopedia dzięki obecności w internecie zaprezentuje nowe oblicze odbiorcom. Bai mówi, iż stanie się platformą do prezentacji najnowszych chińskich odkryć, postępów technologicznych, dziedzictwa historycznego, a także podkreślania podstawowych wartości socjalizmu zgodnie z wytycznymi prezydenta Xi Jinpinga.

Projekt cyfrowej encyklopedii uzyskał zgodę rządu w 2011 r., ale prace rozpoczęto dopiero niedawno. W 2016 r. w Chinach było 731 mln internautów.

Z Manili Rafał Tomański (PAP Technologie), sek

Powiązane tematy

Komentarze