Informacje

Właściciele straganów nie mają dużych zaległości finansowych

br

  • Opublikowano: 4 maja 2017, 09:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Co 50 firma targowa ma zaległości na łączną kwotę 42 mln zł – informuje BIG InfoMonitor. Jak wynika ze statystyk Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK mali przedsiębiorcy z targowisk charakteryzują się niezłą solidnością płatniczą.

Czy oznacza to, że jest to intratny biznes, któremu towarzyszy wysoka moralność płatnicza? Nie da się stwierdzić wprost. Jednoznacznie pozytywnej odpowiedzi nie pozwalają udzielić dane dotyczące spłaty kredytów. Dane BIK pokazują bowiem, że firmy handlujące na targowiskach stronią od bankowych kredytów, ma je jedynie ok. 4 proc. przedsiębiorców, ale wśród kredytobiorców z targowisk ze spłatą raty nie radzi sobie co dziesiąty. Firmy z bazarów w porównaniu z innymi przedsiębiorcami wypadają pod tym względem przeciętnie – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jak podaje BIG InfoMonitor wśród 104.839 aktywnych i wyrejestrowanych już firm zajmujących się detalicznym handlem straganowym na 2.373 ciążą nieopłacone zobowiązania kredytowe i pozakredytowe. Ma je, więc 2,3 proc. firm. Zaległe zobowiązania kredytowe firm targowych wynoszą 21.585.492 zł, a pozakredytowe 20.326.547 zł. Średnie zadłużenie kredytowe przypadające na jedną firmę z tego typu zaległościami wynosi 51.139 zł, nieopłacone zobowiązania pozakredytowe to 10.376 zł.

Z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat 2014-2016, zarejestrowanych zostało 5.662 nowych firm, ale jednocześnie 10.283 przedsiębiorcy wyrejestrowali. Według Bisnode liczbę aktywnych firm prowadzących handel na straganach i targowiskach można dziś szacować na blisko 86 tys. Najwięcej z nich zajmuje się sprzedażą wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia (43 tys.), druga grupę stanowią firmy sprzedające żywność, napoje i wyroby tytoniowe (blisko 27 tys.), a trzecią oferujące pozostałe towary (prawie 16 tys.).

W bazach BIG InfoMonitora i BIK-u najwięcej firm wpisanych prowadzi działalność w województwie mazowieckim, kolejne miejsca zajmują województwa śląskie i łódzkie, z saldem zadłużenia w obu bazach odpowiednio: 6,1 mln zł, prawie 3 mln zł i ponad 4,4 mln zł.

Każde duże miasto ma ich co najmniej kilka, w stolicy działa ich około 60. W badaniu przeprowadzonym wśród warszawiaków, na pytanie o chęć korzystania z usług targowisk, twierdząco odpowiedziało 78 proc. ankietowanych. Jeszcze więcej zwolenników mają targowiska jednodniowe (85 proc.) oraz zdrowej żywności (82 proc.). Im młodsza osoba tym większy entuzjazm do zakupów na targach.

Powiązane tematy

Komentarze