Informacje

Nowy prezes zbrojeniowej spółki Mesko

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 maja 2017, 23:45

  • 0
  • Powiększ tekst

Dotychczasowy prezes Wojskowych Zakładów Kartograficznych Mariusz Kolankowski został w poniedziałek prezesem produkującej amunicję i rakiety spółki Mesko S.A. w Skarżysku-Kamiennej - poinformowała firma w komunikacie. Zastąpił Waldemara Skowrona, który kierował spółką od 2009 r.

"15 maja br. Rada Nadzorcza Mesko S.A. powołała Pana Mariusza Kolankowskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Zmiana podyktowana jest przyspieszeniem realizacji strategii Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz planami bardziej dynamicznego rozwoju skarżyskiej spółki. Zadaniem nowego Prezesa będzie zwiększenie przychodów ze sprzedaży, znaczące wzmocnienie pozycji spółki na rynkach zagranicznych, a także stworzenie nowych możliwości inwestycyjnych, które będą skutkowały m. in. tworzeniem kolejnych miejsc pracy" - podała spółka w komunikacie przesłanym PAP.

Kolankowski powiedział PAP, że nowym wiceprezesem ds. finansowych został Wojciech Orzeł. Dodał, że w zarządzie pozostali Piotr Jaromin, Gerard Homa i Dariusz Szlafka.

Nowy prezes Meska zapowiedział, że w najbliższym czasie zrezygnuje z kierowania Wojskowymi Zakładami Kartograficznymi w Warszawie, gdzie ma zostać ogłoszony konkurs na prezesa.

Od 2009 r. prezesem Meska był Waldemar Skowron. Według lokalnej prasy został on w poniedziałek odwołany i nie dostał absolutorium za 2016 r. Skowron był prezesem ZM MESKO S.A. w latach 1999-2002, potem pracował w Bumarze (obecnie Polski Holding Obronny), m.in. jako członek zarządu.

Mariusz Kolankowski - jak napisano w poniedziałkowym komunikacie Mesko - posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu, optymalizacji biznesu, a także w szeroko pojętych procesach restrukturyzacji, podnoszenia rentowności oraz maksymalizacji efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw. Od początku swojej kariery zawodowej zasiadał na kierowniczych stanowiskach w firmach z sektora finansowego, ubezpieczeniowego, bankowego i motoryzacyjnego. "Zajmował się również zagadnieniami związanymi z rozwojem przemysłu obronnego" - podało Mesko.

Należąca do państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko S.A. specjalizuje się m.in. w produkcji zespołów do amunicji i rakiet. Historia zakładów sięga 1924 r., kiedy w Skarżysku powstała Państwowa Fabryka Amunicji.

Obecnie Mesko produkuje m.in. przeciwlotnicze pociski rakietowe bliskiego zasięgu Grom i ich zmodernizowaną wersję Piorun oraz przeciwpancerne pociski Spike.

Spółka poza Skarżyskiem posiada zakłady produkcyjne w Pionkach, Kraśniku, Bolechowie pod Poznaniem i w Lubiczowie pod Warszawą. Jest też właścicielem lub współwłaścicielem pięciu podmiotów gospodarczych: spółek Nitro-Chem i Belma w Bydgoszczy, zakładów metalowych Dezamet w Nowej Dębie, spółki Telesystem-Mesko i spółki Gamrat z Jasła.

Zakłady tworzą w ramach PGZ zatrudniającą ok. 3 tys. osób Grupę Amunicyjno-Rakietową.

Ostatni większy kontrakt podpisany przez Mesko, to umowa z grudnia 2016 r. na dostawę w latach 2017-22 dla Wojska Polskiego 1300 pocisków Piorun oraz 420 mechanizmów startowych do nich za 932 mln zł. Rok wcześniej wojsko kupiło 1000 rakiet Spike za 602 mln zł (dostawy w latach 2017-20).

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze