Informacje

Źrodło: MInisterstwo Cyfryzacji
Źrodło: MInisterstwo Cyfryzacji

Streżyńska: integracja wszystkich usług on-line na jednym portalu od 2018 r.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 czerwca 2017, 14:19

  • Powiększ tekst

Od przyszłego roku zacznie działać portal, który zintegruje wszystkie usługi on-line, oferowane obecnie w różnych miejscach przez poszczególne ministerstwa i urzędy administracji publicznej - zapowiedziała w czwartek minister cyfryzacji Anna Streżyńska

Streżyńska podczas konferencji Impact'17 przytoczyła dane, z których wynika, że obecnie usługi on-line dla obywateli są rozproszone. Główny portal obywatel.gov.pl oferuje 37 usług wystawianych przez 18 ministerstw. Na portalach dziedzinowych znajduje się 137 usług, a na portalu prowadzonym przez resort rozwoju: biznes.gov.pl - 250 usług skierowanych do przedsiębiorców.

Według niej resort cyfryzacji planuje "zakopać tę silosowość" w usługach on-line dla obywateli, tworząc jeden portal do administracji, który będzie działał od przyszłego roku. Wcześniej, 30 czerwca - zapowiedziała Streżyńska - zostanie pilotażowo uruchomiony portal pokazujący, jak współdziałają w warstwie informacyjnej trzy resorty: cyfryzacji, energii i rozwoju.

Po to, żeby pokazać, że cyfryzacja jest strukturalna, horyzontalna, nie można jej budować w pojedynkę, muszą wszystkie resorty budować ją razem - dodała szefowa resortu cyfryzacji.

Zapowiedziała, że do tworzenia tego rozwiązania powstanie zespół skupiający specjalistów od e-administracji ze wszystkich ministerstw. W prace będą mogli włączyć się także obywatele i przedsiębiorcy. "Chcemy wykorzystać nowe technologie, które pojawiają się np. w startupach" - zapowiedziała Streżyńska.

Minister cyfryzacji przypomniała, że podczas zeszłorocznej konferencji Impact w Krakowie zapowiedziała wprowadzenie mobilnego dowodu tożsamości.

Tak też się stało, dziś jesteśmy w trakcie pilotażu, który zaczął się 11 maja w czterech miastach - podkreśliła.

Jak mówiła Streżyńska, obecnie z pilotażowego programu mDokumenty korzysta 1,3 tys. osób w czterech miastach: Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Zapowiedziała, że po wdrożeniu mobilnego dowodu tożsamości pojawią się kolejne dokumenty: pakiet kierowcy, zawierający dokumenty kierowcy i pojazdu, legitymacje studenckie i szkolne, dokumenty mieszkańca miasta, np. karta miejska, a także dokumenty emeryta i rencisty, osoby niepełnosprawnej czy karta dużej rodziny.

Wszystko, co możemy znajdzie się w telefonie komórkowym lub przez telefon komórkowy w zależności od tego, jaki to będzie dokument - oceniła Streżyńska.

Obsługa mDokumentów nie wymaga instalowania na telefonie żadnej aplikacji - pełni on jedynie rolę narzędzia służącego do autoryzacji danych. Każdorazowo na telefon będzie przychodził SMS z unikatowym kodem, podobnym do tych, które używane są np. do dostępu do konta bankowego. Do skorzystania z testowanej usługi niezbędny jest telefon komórkowy oraz posiadanie Profilu Zaufanego.

Wszystkie informacje na temat obywateli korzystających z mDokumentów będą pozostawały w rejestrze państwowym. W przypadku zgubienia telefonu nie będzie to miało wpływu na poziom bezpieczeństwa danych osobowych użytkownika.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.