Informacje

Fot. Włodzimierz Dąbkowski
Fot. Włodzimierz Dąbkowski

Konkurs na monetę, upamiętniającej 100-lecie niepodległości Polski, rozstrzygnięty

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 lipca 2017, 09:36

    Aktualizacja: 2 lipca 2017, 13:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Zera tworzące liczbę sto umieszczoną na rewersie monety układają się w znak nieskończoności – to główny motyw monety upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, który doceniła Kapituła konkursu zorganizowanego przez NBP. Jego autor pokonał ponad 200 konkurentów – poinformował NBP w komunikacie.

Narodowy Bank Polski wyłonił zwycięzcę konkursu na projekt wizerunku monety upamiętniającej setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie, który trwał do połowy czerwca 2017 r., wzięło udział ponad 200 uczestników. Ponieważ poziom nadesłanych prac był wysoki, członkowie Kapituły zdecydowali o przyznaniu wszystkich dopuszczonych Regulaminem nagród.

Nagrodę główną otrzymał Patryk Koszela z Czeladzi. Kapitułę urzekła wymowna symbolika pomysłu 17-latka – zera tworzące umieszczoną na rewersie monety liczbę sto układają się w znak nieskończoności. Zwycięzca otrzyma 20 tys. zł, a jego pomysł zostanie wykorzystany przez NBP przy projektowaniu srebrnej monety kolekcjonerskiej, która zostanie wyemitowana w przyszłym roku – czytamy w komunikacie.

Kapituła nagrodziła również dwie inne prace. Wyróżnienie i 10 tys. zł przyznano Mariuszowi Rykowskiemu z Poznania, a nagrodę specjalną o wartości 5 tys. zł – Karolowi Łukanowskiemu z Warszawy.

Konkurs odbywał się w dniach od 11 kwietnia do 14 czerwca 2017 r. Jego pomysłodawcą był profesor Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Powiązane tematy

Komentarze