PGE nawiązała współpracę z 2 miastami, chce zarządzać sieciami ciepłowniczymi
Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała listy intencyjne z miastem Pionki i Przedsiębiorstwem Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczym w Pionkach oraz z miastem Wolbrom i Wolbromską Spółdzielnią Mieszkaniową. Celem współpracy kompleksowe zabezpieczenie potrzeb cieplnych, podała PGE. Grupa planuje wejście w segment usług zarządzania sieciami ciepłowniczymi w zakresie ciepłownictwa rozproszonego
28 czerwca i 3 lipca PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała dwa listy intencyjne w tym zakresie. Pierwszy z leżącym na Mazowszu miastem Pionki oraz lokalnym, wytwórcą i dystrybutorem ciepła - Przedsiębiorstwem Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczym w Pionkach. Drugi natomiast z małopolskim miastem Wolbrom i Wolbromską Spółdzielnią Mieszkaniową. Głównym celem nawiązanej współpracy jest kompleksowe zabezpieczenie potrzeb cieplnych obu miast - czytamy w komunikacie.
Grupa planuje dalszą ekspansję na tym rynku i wejście w nowy segment biznesowy - świadczenie usług zarządzania sieciami ciepłowniczymi w zakresie ciepłownictwa rozproszonego.
Celem grupy kapitałowej PGE jest wykorzystanie szans rynkowych w nowych obszarach biznesu ukierunkowanych na wzrost wartości Grupy poprzez stabilne dostawy ciepła do klientów po konkurencyjnej cenie i w ekologiczny sposób. Działania te wspierają realizację celów klimatycznych, wpisują się w postulat poprawy jakości powietrza w miastach oraz ograniczenia niskiej emisji. Są także zgodne z megatrendem rozwoju energetyki rozproszonej - powiedział prezes PGE Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.
Rozszerzamy prowadzony biznes o zarządzanie sieciami ciepłowniczymi i współpracę z samorządami oraz lokalnymi przedsiębiorstwami w zakresie niezbędnych modernizacji źródeł ciepła o mocy do 50 MW. Już w tej chwili zlokalizowaliśmy blisko 200 miejscowości, w których taka współpraca miałaby znaczący potencjał. Rozpoczęcie współpracy z dwoma pierwszymi gminami to początek naszych zdecydowanych działań na rzecz pozyskania nowego źródła przychodów i zysku EBITDA - dodał wiceprezes ds. innowacji Paweł Śliwa.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)SzSz