
Niepewność w bankach centralnych
Ten tydzień przynosi kumulację decyzji banków centralnych. Dzisiaj o wysokości stóp poinformuje Rada Polityki Pieniężnej. Wieczorem poznamy decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
Komunikat z posiedzenia RPP ukaże się po południu, Fed opublikuje swój komunikat o godz. 20:00. W Polsce spodziewana jest obniżka stóp procentowych, w USA stopy powinny pozostać bez zmian.
Poza Polską i USA, swoje posiedzenia będą miały też inne banki centralne: dzisiaj decyzję o stopach procentowych podejmie centralny bank Czech, jutro - banki w Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Wzrost niepewności na świecie
Jaki jest kierunek, w którym zmierzają banki centralne na całym świecie? Czy istnieje jakiś wspólny mianownik? Według Franklin Templeton Fixed Income, w bankach centralnych króluje niepewność, a większość z nich stała się bardziej ostrożna w swoim podejściu do luzowania polityki pieniężnej niż kwartał temu. Powodem niepokoju jest „wysoce nieprzewidywalna polityka handlowa Stanów Zjednoczonych”, która zaciemniła osąd bankierów centralnych na całym świecie. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej podnieśli alarm w związku z możliwością wystąpienia „stagflacji”, a scenariusz bazowy Franklina Templetona zakłada tylko jedną obniżkę stóp w tym roku, o ile nie dojdzie do znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy.
Różne scenariusze
Natomiast europejskie banki centralne prawdopodobnie będą kontynuować cięcia. W obliczu zewnętrznego szoku popytowego, skrajnej niepewności i silniejszego euro, Europejski Bank Centralny staje się coraz bardziej ostrożny wobec słabszych perspektyw wzrostu, co może obniżyć presję inflacyjną. Franklin Templeton Fixed Income zwraca jednak uwagę na średnioterminowe perspektywy inflacji, które pozostają niejasne ze względu na rosnące szanse wzrostu gospodarczego w związku z niemiecką decyzją dotyczącą zwiększenia elastyczności fiskalnej oraz możliwymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Czerwcowa obniżka jest bardzo prawdopodobna, a szanse na jedną lub dwie dodatkowe obniżki w drugiej połowie roku rosną.
W krajach nordyckich Franklin Templeton spodziewa się, że Riksbank dokona ostatniej obniżki w czerwcu, podczas gdy Norges Bank odrzucił swoje prognozy dotyczące marcowych cięć, co prawdopodobnie zmniejszy ogólne oczekiwane złagodzenie polityki pieniężnej w tym roku. Z kolei Narodowy Bank Szwajcarii prawdopodobnie będzie musiał obniżyć stopy procentowe poniżej zera lub interweniować na rynkach walutowych, aby powstrzymać presję aprecjacyjną.
Stanisław Koczot
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Bańka spekulacyjna na złocie? Ekspert: nieporozumienie!
Motoryzacyjna zapaść w Polsce! Produkcja, eksport i zatrudnienie - w dół
Obniżki stóp warte tyle, co upust o tysiąc złotych
»» Szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła o wydatkach na obronność – oglądaj tylko na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.