Informacje

85 mln zł na innowacje w Świętokrzyskiem. Skorzysta 10 firm

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 lipca 2017, 09:07

  • 0
  • Powiększ tekst

Niemal 85 mln zł unijnego wsparcia otrzyma 10 działających w województwie świętokrzyskim firm - na innowacyjne projekty związane z wprowadzeniem zmian w produkcji lub unowocześnienie linii technologicznych. Dzięki inwestycjom ma powstać ponad 300 miejsc pracy

Zarząd województwa świętokrzyskiego rozstrzygnął niedawno konkurs organizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, dotyczący działania "Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP".

O dofinansowanie mogły się ubiegać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, których inwestycje wprowadzą zmiany produktowe lub innowacje technologiczne oraz przyczynią się do wzrostu zatrudnienia w zakładach. Do rozdysponowania było 100 mln zł, a wsparcie mogło wynieść maksymalnie 45 proc. (średnie firmy) lub 55 proc. (małe i mikro firmy) tzw. wydatków kwalifikowalnych projektów.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, w ramach naboru wpłynęło 25 projektów, których wnioskodawcy zabiegali o 187 mln zł dofinansowania. Ocenę formalną przeszło 17 inicjatyw. Po ocenie merytorycznej do dofinansowania wybrano 10 przedsięwzięć; pozostałe odrzucono m.in. z powodu nie uzyskania wymaganej liczby punktów.

Całkowita wartość projektów to 222,5 mln zł, a wsparcie funduszami Unii Europejskiej wyniesie 84,7 mln zł.

Największe dofinansowanie inwestycji - po 10 mln zł - otrzymają dwie firmy: spółka "Zefir", która chce kupić linię technologiczną do produkcji funkcjonalnych opakowań na owoce, oraz Odlewnia Żeliwa "Fansuld" z Końskich, która planuje wdrożenie nowej metody produkcji, pozwalającej na wytwarzanie zaawansowanych konstrukcyjnie odlewów.

Kielecka firma "Innomed" dzięki 8,6 mln zł dofinansowania chce wybudować fabrykę implantów medycznych; mają w niej powstawać produkty w nowoczesnej technologii, zakupionej od Politechniki Śląskiej.

"Hochtrans Beton" z gminy Piekoszów otrzyma 4 mln zł wsparcia na wprowadzenie na rynek innowacyjnego materiału budowlanego Wall Block - to prefabrykat, pozwalający na bezspoinowe wznoszenie murów i ścian. Z kolei przedsiębiorstwo "Geoforma" chce wybudować w Piekoszowie zakład produkcji komponentów studziennych (6 mln zł dotacji).

Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Inżynieryjne "WWTECH" dzięki 9,9 mln zł wsparcia zamierza wdrożyć na rynek pierwszy w Europie innowacyjny osprzęt do mobilnej obróbki skrawaniem.

Na uruchomienie produkcji drzwi z teleskopowym wkładem regulacyjnym 8,9 mln zł otrzyma spółka "Polstar Doors" z Fałkowa. Produkt, powstały dzięki badaniom prowadzonym we współpracy firmy z Politechniką Świętokrzyską, cechuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi.

Firma "Polonica" z Kielc będzie mogła wykorzystać 9,9 mln zł dofinansowania na wdrożenie nowoczesnej technologii wytwarzania i montażu pokryć elewacyjnych i dachowych. Chodzi m.in. o panele elewacyjne odzyskujące energię promieniowania słonecznego.

Przedsiębiorstwo "Mar-Plast" z Działoszyc ma otrzymać 7,3 mln zł z UE na wdrożenie technologii produkcji stolarki okienno-drzwiowej o podwyższonych parametrach.

Zakład produkcji kondensatorów nowej generacji do pieców konwekcyjno-parowych dzięki 9,7 mln zł dofinansowania będzie mogła zbudować w Połańcu spółka "Retech" z Mielca (woj. podkarpackie).

Realizacja projektów ma pozwolić na zatrudnienie w firmach 330 nowych pracowników.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze