Umowa leasingu: Pamiętajmy o protokole zdawczo-odbiorczym
Powszechną praktyką jest podpisywanie protokołu zdawczo-odbiorczego w momencie zawarcia umowy leasingu, gdy jej przedmiot nie został jeszcze leasingobiorcy wydany. Takie postępowanie przedstawicieli handlowych może być przyczyną wielu problemów natury prawno-karnej dla obu stron.
– Taka sytuacja stanowi niejako poświadczenie nieprawdy oraz tworzy problem z identyfikacją przedmiotu leasingu w przyszłości – powiedziała Gabriela Dąbrowska, adwokat – Często okazuje się, że jest to proces zamierzony, a leasingodawca ponosi konsekwencję w postaci niespłacanych rat leasingu oraz niemożność odbioru przedmiotu od leasingobiorcy w przypadku wypowiedzenia umowy. Rzeczony przedmiot może różnić się parametrami i właściwościami, w tym numerem seryjnym, od tego wpisanego w protokole zdawczo-odbiorczym. Stanowi więc w świetle prawa cywilnego inny przedmiot, niż wynika to z umowy. W sytuacjach wskazujących na celowe działania na niekorzyść leasingodawcy, gdy sprzęt nie odpowiada zamówionemu przedmiotowi, może on odstąpić od umowy z dostawcą, jeżeli różnice te niezwłocznie dostrzeże leasingobiorca. Konieczne staje się wtedy złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa, w którym czynny udział brał dostawca, przedstawiciel handlowy leasingodawcy, czy leasingobiorca. To działania zainicjuje postępowanie przygotowawcze. W jego toku możliwe będzie wyjaśnienie, czy zamówiony jako przedmiot leasingu sprzęt istniał i czy znajdował się w posiadaniu dostawcy.
Określone zostanie także wartość zamówionego, jak i otrzymanego przedmiotu. Wyjaśnione będzie również to, kto ponosi odpowiedzialność za doprowadzenie leasingodawcy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze policji i prokuraturze udaje się dotrzeć do dostawcy przedmiotu leasingu. Może on też nie posiadać majątku, z którego można wyegzekwować należność zasądzoną wyrokiem. Wszystkich wymienionych komplikacji można uniknąć zobowiązując przedstawicieli handlowych do wypełniania i podpisywania protokołów zdawczo-odbiorczy dopiero przy dostawie przedmiotu leasingu do leasingobiorcy, podczas której będą obecne strony – podsumowała Dąbrowska.
eNewsroom.pl/ as/