Informacje

PKN Orlen kontynuuje odwierty w poszukiwaniu ropy i gazu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 sierpnia 2017, 16:19

  • 0
  • Powiększ tekst

W miejscowości Kijewo Szlacheckie w woj. kujawsko-pomorskim PKN Orlen rozpoczął wiercenie otworu Bajerze-2, kolejnego odwiertu położonego na koncesji Unisław-Gronowo. Jego głębokość wyniesie ok. 3600 metrów, a prace wiertnicze wraz z testami potrwają ok. 70 dni

Wykonany w 2016 r. otwór Bajerze-1K dostarczył danych, które potwierdziły perspektywiczność obszaru projektowego Edge i umożliwiły kontynuację działań - poinformował Orlen Upstream, podmiot zależny płockiego koncernu do poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Pozytywne wyniki analiz otworów Bajerze-1K oraz Tuchola-3 i Tuchola-4K, wykonanych na przestrzeni lat 2013-16, potwierdzają perspektywiczność projektu Edge pod kątem występowania komercyjnych nagromadzeń węglowodorów" - podkreślił prezes Orlen Upstream Janusz Radomski, cytowany w komunikacie spółki. Zastrzegł, iż prowadzone tam prace to nadal etap rozpoznawania obszaru, a od zagospodarowania odkrytych złóż dzieli szczegółowa ocena opłacalności przedsięwzięcia. "Dopiero w kolejnym etapie będziemy mogli podjąć ewentualną decyzję inwestycyjną - zaznaczył Radomski.

Orlen Upstream przypomniał, że obszar projektowy Edge obejmuje pięć koncesji: Brda-Rzeczenica, Bysław-Wudzyń, Chojnice-Wilcze, Tuchola N oraz Unisław-Gronowo leżące na terenie Kujaw oraz Pomorza i został on dołączony do aktywów poszukiwawczo-wydobywczych PKN Orlen pod koniec 2015 r.

Orlen Upstream rozpoczął ostatnio prace wiertnicze także na południu Polski, w woj. podkarpackim w powiecie jasielskim w centralnej części Karpat Zewnętrznych, gdzie wykonuje otwór Pasieki-OU1 na koncesji Blok 435. Jego głębokość osiągnąć ma 2600 metrów. Prace zainicjowane w lipcu potrwają tam ok. 50 dni. Jak podała spółka, celem przedsięwzięcia "jest potwierdzenie występowania nagromadzeń węglowodorów w warstwach krośnieńskich".

Orlen Upstream zwrócił uwagę, że na terenie projektu Karpaty w drugiej połowie 2016 r. wykonane zostało zdjęcie geochemiczne Pola OU, a na początku tego roku przeprowadzono akwizycję danych sejsmicznych Korzenna 2D - w oparciu o dane historyczne, a także nowo pozyskane informacje geologiczne wytypowano optymalną lokalizację prac wiertniczych.

Decyzja o rozszerzeniu działalności spółki o obszar centralnej części Karpat Zewnętrznych, została podjęta na drodze optymalizacji portfolio projektowego należącego do spółki - powiedział prezes Orlen Upstream. Liczymy, że otwór Pasieki-OU1 na nowo otworzy ten obszar Polski zarówno dla prac poszukiwawczych, jak i wydobywczych - dodał.

Projekt Karpaty jest jednym z ośmiu przedsięwzięć tego typu na terenie Polski, w które obecnie zaangażowany jest Orlen Upstream. Na obszar objęty tym projektem składają się trzy koncesje zlokalizowane w obrębie bloków: 433 i 434, 435, oraz koncesja Skołyszyn. To region, jak podkreśla spółka, "o bardzo długiej historii naftowej i dobrym rozpoznaniu geologicznym". Orlen Upstream rozpoczął tam działalność w 2015 r., a następnie rozszerzył teren poszukiwań o kolejne koncesje w 2016 r.

Powołany 2006 r. Orlen Upstream to podmiot celowy PKN Orlen do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych. Oprócz projektów realizowanych w Polsce, spółka działa także w Kanadzie, gdzie uzyskała dostęp do złóż ropy i gazu w 2013 r., wraz z nabyciem tamtejszego podmiotu wydobywczego TriOil Resources, który od 2015 r. funkcjonuje jako Orlen Upstream Canada.

Według danych PKN Orlen posiadane przez grupę kapitałową tej spółki łączne zasoby ropy i gazu 2P (potwierdzone i prawdopodobne) wynoszą ok. 114 mln boe (baryłek ekwiwalentu), w tym w Polsce ok. 11 mln boe, a w Kanadzie ok. 103 mln boe.

W II kw. tego roku PKN Orlen osiągnął rekordowy wynik EBITDA wg LIFO na poziomie 3,1 mld zł, co oznacza wzrost o 0,5 mld zł wobec analogicznego okresu 2016 r. Poziom średniego wydobycia płockiego koncernu wzrósł w II kw. o 17 proc. liczony rok do roku, co - jak podkreśla spółka - przełożyło się w segmencie upstream na wynik EBITDA wg LIFO w kwocie 82 mln zł.

SzSz(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze