PKN Orlen konsoliduje sektor poszukiwań i wydobycia ropy
Należąca do PKN Orlen spółka do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego Orlen Upstream z siedzibą w Warszawie połączy się ze spółką zależną Orlen Upstream International z siedzibą w Amsterdamie (Holandia), w której posiada 100 proc. udziałów.
Połączenie odbędzie się poprzez przeniesienie całego majątku Orlen Upstream International na Orlen Upstream - poinformowała spółka w opublikowanym planie. Połączenie w oparciu o procedurę transgraniczną, regulowaną dyrektywą unijną z 2005 r. dla spółek kapitałowych państw członkowskich UE, nastąpi po akceptacji zarządu Orlen Upstream International i rady nadzorczej Orlen Upstream.
"Łączące się spółki zamierzają dokonać połączenia, w wyniku którego spółka przejmująca przejmie wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej pod tytułem uniwersalnym, a spółka przejmowana przestanie istnieć" - podano w planie połączenia Orlen Upstream i Orlen Upstream International.
Dniem połączenia będzie termin, w którym połączenie obu podmiotów zostanie wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.
Orlen Upstream International to holenderska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Amsterdamie, powołana w 2013 r., która prowadzi działalność głównie jako spółka holdingowa. Wszystkie udziały w tamtejszym kapitale zakładowym posiada Orlen Upstream.
Z opublikowanego sprawozdania finansowego Orlen Upstream International wynika, że w 2015 r. spółka ta odnotowała stratę netto w wysokości 104 mln 65 tys. 300 euro. Wartość tej spółki, rozumiana jako wartość księgowa jej aktywów netto, została określona w połowie kwietnia na 368 mln 739 tys. 448 euro.
Orlen Upstream z siedzibą w Warszawie to spółka celowa PKN Orlen utworzona w 2006 r. do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych - płocki koncern posiada tam 100 proc. udziałów.
Orlen Upstream prowadzi działalność w Polsce i w Kanadzie, gdzie uzyskał dostęp do tamtejszych złóż ropy i gazu w 2013 r. wraz z nabyciem tamtejszej spółki wydobywczej TriOil Resources, która od 2015 r. funkcjonuje jako Orlen Upstream Canada - kupna dokonano wtedy za pośrednictwem spółki Orlen Upstream International, która stała się w 100 proc. właścicielem ówczesnej TriOil.
Według płockiego koncernu, własne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego 2P (pewne i prawdopodobne) na koniec I kw. 2016 r. wynosiły tam ok. 97 mln boe (baryłek ekwiwalentu), w tym w Polsce ok. 8 mln boe - gaz, a w Kanadzie ok. 89 mln boe - ropa i gaz.
Orlen Upstream za 2015 r. zanotował stratę na poziomie 790 mln 821 tys. zł. Jak podała spółka w sprawozdaniu finansowanym, strata ta była wynikiem "rozpoznania niepieniężnych odpisów księgowych z tytułu utraty wartości aktywów spółki" - np. w związku z niskimi cenami węglowodorów na rynkach światowych, w tym w Kanadzie, rozpoznano odpis udziałów w Orlen Upstream International w kwocie 444 mln 236 tys. zł.
W 2015 r. decyzją Orlen Upstream w związku z odstąpieniem od poszukiwań ropy i gazu na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego rozwiązano spółkę International Exploration and Production z siedzibą w Amsterdamie - Orlen Upstream miał tam w kapitale zakładowym 100 proc. udziałów.
Wcześniej, w grudniu 2014 r. zlikwidowano spółkę Balin Energy z siedzibą w Rydze, powołaną do poszukiwań ropy na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego. Decyzję tę płocki koncern argumentował wówczas tym, iż wyniki wykonanego rok wcześniej odwiertu, w tym nasycenie skał ropą, oceniono jako niezadowalające. W Balin Energy partnerzy joint venture Orlen International Exploration and Production oraz Kuwait Energy Netherlands Cooperatief posiadali po 50 proc. udziałów.
PAP, sek