Krzysztof Tchórzewski uhonorowany na Kongresie DISE
Podczas kończącego się III Kongresu Energetycznego we Wrocławiu, Krzysztof Tchórzewski, minister energii uhonorowany został tytułem Osobowości Energetyki. Statuetka została wręczona przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych (DISE). W tym roku wyróżnienie to przyznane zostało po raz pierwszy.
Podczas dwudniowego kongresu przypomniał, że od półtora roku trwają negocjacje z Komisją Europejską ws. rynku mocy. Jak dodał, do roku 2050 r. będziemy mieli tylko 50 proc. udziału węgla w produkcji energii; nie musi być przy tym redukcji wydobycia węgla.
Czytaj także: Będzie coraz mniej węgla w produkcji energii
I dodał, że według unijnej polityki energetycznej średni udział odnawialnych źródeł w produkcji energii UE w 2030 r. ma wynieść 27 proc.
Szef resortu energii ocenił, że nie ma w Polsce problemu z węglem, są jednak problemy transportowe z dostarczeniem węgla. Jego zdaniem to wynik m.in. licznych inwestycji drogowych i kolejowych w kraju.
Inwestycje drogowe i kolejowe, które są tak zaawansowane, spowodowały, że firmy transportowe muszą dostarczyć ogromne ilości tłucznia na budowy. Na dodatek remontowane linie kolejowe są wyłączone z tego transportu. Z tego powodu sporo węgla czeka do wywiezienia np. z kopalni w Bogdance - powiedział Tchórzewski.
Jego zdaniem jest kwestią kilku tygodni, by sytuacja wróciła do normy i wtedy zaległości transportowe zostaną odrobione.
Osobną kwestią jest fakt, że wielu konsumentów i przedsiębiorców z obawy, że mogą być problemy z węglem zaopatrzyła się w niego niejako na zapas. Ankieta we wschodnich województwach Polski potwierdziła, że konsumenci nakupili węgla na półtora roku - dodał szef resortu energii.
Przypomniał, że węgiel dla odbiorcy indywidualnego w ponad połowie jest importowany zza wschodnich granic m.in. z Białorusi, Ukrainy czy Rosji.
Z powodu manewrów wojskowych na Białorusi również były utrudnienia transportowe, bo przewożono tak sprzęt wojskowy i setki tysięcy żołnierzy - ocenił Tchórzewski.
Odnosząc się do polityki dywidendowej, mówił że obowiązująca strategia dywidendowa w energetycznych spółka Skarbu Państwa jest taka, że dywidendy minimalizujemy.
Idziemy w kierunku budowy wzrostu wartości firmy, a nie wypłaty pieniędzy - powiedział we Wrocławiu minister energii.
Czytaj także: Dywidendy z firm energetycznych spadną