Rosja już nie ma Funduszu Rezerw
Rosyjski Fundusz Rezerw, z którego środki wykorzystywano na pokrycie deficytu budżetowego, został całkowicie wyczerpany - poinformowało ministerstwo finansów. Fundusz, na którym nie ma już pieniędzy, zostanie połączony z Funduszem Dobrobytu Narodowego.
Jak wynika z komunikatu ministerstwa, ostatnie środki z Funduszu Rezerw zostały wydane w grudniu zeszłego roku. Z kwot w wysokości 7,6 mld USD, 6,7 mld euro i 1,1 mld funtów uzyskano 1,42 bln rubli, które zaliczone zostały na rachunek budżetu federalnego. Fundusz Rezerw, który nie ma już środków, od 1 lutego przestanie istnieć.
O tym, że Rosja wyczerpie w 2017 roku Fundusz Rezerw, resort finansów uprzedzał wcześniej wielokrotnie.
Fundusz Rezerw i Fundusz Dobrobytu Narodowego (FNB) zostały utworzone w 2008 roku po rozdzieleniu dotychczas istniejącego jednego funduszu - Funduszu Stabilizacyjnego. Środki z Funduszu Rezerw miały służyć do pokrywania deficytu w razie raptownego spadku dochodów budżetu.
Największą wartość w rublach Fundusz Rezerw osiągnął na początku 2015 roku, gdy było w nim blisko 5,6 bln rubli. Maksymalną wartość w odniesieniu do wielkości gospodarki zyskał na początku 2009 roku - było to 12,5 proc. PKB Rosji. Później, w 2016 roku, Fundusz Rezerw skurczył się ponad trzykrotnie: z 3,7 bln rubli pozostało w nim mniej niż 1 bilion rubli.
Fundusz Dobrobytu Narodowego był częścią mechanizmu, który miał zapewnić Rosjanom świadczenia emerytalne w długiej perspektywie. Jednak państwo - prócz czerpania z topniejącego Funduszu Rezerw - również sięgało w zeszłym roku do FNB. Do pokrycia deficytów w systemie emerytalnym wykorzystano w 2017 roku ponad 600 mld rubli (obecnie - 10,5 mld USD). Jeszcze wcześniej z FNB finansowano (w latach 2008-09) pomoc antykryzysową dla banków i inwestowano środki z niego w długoterminowe opłacalne projekty infrastrukturalne.
W bieżącym roku Fundusz Dobrobytu Narodowego ma być uzupełniany. Środki z dodatkowych zysków z ropy i gazu (właśnie z tych nadwyżek finansowany jest FNB) w wysokości 829 mld rubli (ponad 14,5 mld USD) już zostały zamienione na dewizy. Do 1 października br. zasilą one fundusz. Według portalu RBK wartość FNB w rublach na 1 stycznia br. wynosiła 3,75 bln rubli (ponad 65 mld USD).
Resort finansów prognozuje, że na pokrycie deficytu budżetowego wydanych zostanie z FNB w bieżącym roku 586 mld rubli (blisko 10,3 mld USD). W następnych dwóch latach wydatków z niego prawie nie będzie, a fundusz ma być wyłącznie uzupełniany.
PAP, MS