TEMAT DNIA
Kaczyński: Niszczą wszystko, co mogłoby dać Polsce rozwój
Walec koalicji 13 grudnia przejechał po Olefinach III, największej inwestycji petrochemicznej w Europie, którą miał budować Orlen - napisał szef PiS Jarosław Kaczyński w mediach społecznościowych. Brak ambicji, kompleksy, mikromania; niszczą wszystko, co mogłoby dać Polsce rozwój - ocenił.
Orlen poinformował w środę w komunikacie giełdowym, że jego rada nadzorcza, w związku z wcześniejszą uchwałą zarządu spółki, „wyraziła zgodę na zatrzymanie projektu budowy kompleksu Olefiny III w jego dotychczasowym zakresie”. „Od teraz prace prowadzone będą w ramach projektu Nowa Chemia, w sposób umożliwiający racjonalizację koniecznych do poniesienia nakładów” - dodał koncern.
»» O zastopowaniu przez Orlen inwestycji Olefiny III czytaj tutaj:
Informację tę skomentował na platformie X prezes PiS.
„Walec koalicji 13 grudnia przejechał już po CPK, a teraz po Olefinach III - największej inwestycji petrochemicznej w Europie, którą miał budować Orlen. Brak ambicji, kompleksy, mikromania. Niszczą wszystko, co mogłoby dać Polsce rozwój. Komu to służy? Wszyscy wiemy - i nie chodzi tu o Polaków” - napisał Kaczyński.
„Zatrzymajmy ich!” - dodał opatrując wpis hasztagiem „#Nawrocki2025”.
»» Komentarz byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka czytaj tutaj:
Obajtek: tak oddają pole Niemcom
Historia projektu Olefiny III
Umowę na budowę kompleksu Olefiny III Orlen podpisał w czerwcu 2021 r. z konsorcjum spółek Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu i Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie. Koszt inwestycji szacowano wtedy na 13,5 mld zł. W maju 2022 r. koncern otrzymał pozwolenie realizacyjne na budowę, a w lutym 2023 r. trwały już pierwsze prace montażowe. Pierwotnie zakładano, że w fazie budowy przedsięwzięcie potrwa do początku 2024 r., natomiast uruchomienie produkcyjne instalacji planowano na początek 2025 r. Później jako przewidywany termin podawano pierwszą połowę 2027 r. Rozpoczynając budowę kompleksu Olefiny III Orlen podkreślał, że „jest to największa inwestycja petrochemiczna w naszym regionie Europy od 20 lat” i zarazem „projekt kluczowy dla rozwoju koncernu”. Zwracano uwagę, że inwestycja wygeneruje dla budżetu państwa podatki w wysokości 160 mln zł rocznie, a jej efektem dla krajowej gospodarki będzie zwiększenie dostępności petrochemikaliów niezbędnych w wielu dziedzinach przemysłu, ograniczając w ten sposób konieczność ich importu.
Koncern wskazywał na prognozy dotyczące wzrostu zapotrzebowania na petrochemikalia bazowe w perspektywie do 2050 r.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Mercosur-euforia w niemieckim przemyśle
Tąpnięcie na rynku ropy. „Idzie nadpodaż surowca”
Rząd zatapia rynek srebra. Zyskają Niemcy
»»Ukraina eksportuje zboże na potęgę - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24