Rosja oskrzydla NATO od południa
Tendencją w NATO będzie wymaganie, żeby państwa przeznaczały więcej niż 2 proc. krajowego PKB na obronność – ocenił przedstawiciel NATO ds. południowego sąsiedztwa Javier Colomina w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El Mundo”.
„To skomplikowana debata, ale 2 proc. jest poziomem, który wszyscy akceptują jako konieczność” – powiedział hiszpański dyplomata podczas niedzielnej rozmowy, informując, że tendencją w Sojuszu będzie domaganie się nawet wyższych inwestycji w obronność.
Południowa flanka NATO pod presją
Większość krajów NATO spełnia postawiony przed dekadą cel - z Polską na czele, która przeznacza na obronność ponad 4 proc. PKB. Na drugim końcu zestawienia jest Hiszpania, wydająca na zbrojenia jedynie 1,28 proc. W ocenie mediów debata na temat wydatków powróci z większą siłą po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.
Według Colominy rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała, że przeznaczenie co najmniej 2 proc. jest konieczne, aby „mieć wystarczającą zdolność do obrony każdego centymetra terytorium państw NATO„.
„Nie ma wątpliwości, że Sojusz w naturalny sposób nastawia się na wschodnią flankę i Rosję. Jest to wpisane w jego DNA” – zauważył dyplomata.
W jego opinii Południe nie było do tej pory uważane za priorytet w agendzie NATO, ale obecność Rosji w tym regionie, w połączeniu z jej agresją na Ukrainę, każe zwrócić większą uwagę na ten kierunek.
„Rosnąca i coraz niebezpieczniejsza obecność Rosji na Południu ułatwiła przekonanie wielu państw członkowskich NATO, że (…) Południe musi być priorytetem” – oznajmił Colomina.
Jak podkreślił Hiszpan, zdolności Sojuszu na Wschodzie i Południu różnią się od siebie. O ile na pierwszym kierunku „mają (one) charakter konwencjonalnej, kolektywnej obrony”, to na drugim potrzeba „nie tylko środków konwencjonalnych, ale także dyplomacji i instrumentów pozamilitarnych„.
Skomplikowana sytuacja regionu Sahelu
„Czysto wojskowa odpowiedź, jaką przez lata stosowano w regionie Sahelu, z masową obecnością Francji, (…) nie przyniosła oczekiwanego sukcesu. Odpowiedź militarna nie może być narzucana z zewnątrz; musi być realizowana wspólnie z państwami regionu. To one muszą rozpocząć te działania” – podkreślił przedstawiciel Sojuszu.
Przyznał jednocześnie, że „zagrożenia, które obserwuje się w Sahelu nie mogą być zwalczane wyłącznie odpowiedzią społeczno-gospodarczą”. W jego ocenie „reakcja militarna również może być istotna”.
Colomina, wcześniej m.in. specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego NATO ds. Kaukazu i Azji Centralnej, został pod koniec lipca mianowany na nowo utworzone stanowisko przedstawiciela NATO ds. południowego sąsiedztwa. Na nominację Hiszpana krytycznie zareagowały Włochy, które zabiegały o utworzenie tego stanowiska i liczyły na jego obsadzenie.
Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP), sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Ceny paliw na stacjach ostro w górę
NBP wylewa na rząd budżetowy kubeł zimnej wody
Zamek Książ odzyskał rangę. Wrócił kluczowy element
»» Daniel Obajtek o tym, czy Orlen zostanie sprywatyzowany - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24