Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Gdańska „Solidarność” broni stoczniowych miejsc pracy

Artur Górski

  • Opublikowano: 4 czerwca 2013, 10:26

  • Powiększ tekst

– Pensje w ratach praktycznie otrzymujemy od początku roku. Także pensja czerwcowa jest poważnie zagrożona – mówił Karol Guzikiewicz zastępca przewodniczącego stoczniowej „Solidarności”, na czerwcowym posiedzeniu Zarządu Regionu „S”.  Jego zdaniem przyczyny, które doprowadziły do tragicznej sytuacji Stoczni Gdańsk to choćby wzrost cen stali, co powoduje nieopłacalność budowania samych kadłubów bez wyposażenia, ale i takie na które wpływ ma rząd i jego agencje, jak na przykład nie dotrzymanie złożonej obietnicy o dokapitalizowaniu Stoczni Gdańskiej przez Agencję Rozwoju Przemysłu, czy też wspieranie podmiotów konkurencyjnych, które znane są z zatrudniania pracowników na umowach śmieciowych czy samozatrudnieniu.

Członkowie Zarządu Regionu przyjęli stanowisko, w którym poparli pracowników Stoczni Gdańsk walczących o swoje miejsca pracy. Jednocześnie wezwali właściciela Stoczni do podjęcia działań, których celem będzie utrzymanie miejsc pracy i uratowanie zakładu przed likwidacją. Ponadto związek domaga się od rządu, agencji państwowych, a także zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi „wsparcia dla tworzenia dobrych i stabilnych miejsc pracy, a nie budowania nieuczciwej konkurencji, która często eliminuje z rynku uczciwych pracodawców”. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu Sekcja Krajowa Przemysłu Okrętowego NSZZ „S” wystąpiła do Ministerstwa Skarbu Państwa o zwołanie w trybie pilnym Komisji Trójstronnej w sprawie Stoczni Gdańsk.

ASG

Stanowisko Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w sprawie Stoczni Gdańskiej

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” wyraża pełne poparcie dla koleżanek i kolegów ze Stoczni Gdańskiej walczących o swoje miejsca pracy. Zarząd wzywa właścicieli Stoczni do podjęcia działań, których celem będzie utrzymanie miejsc pracy i uratowanie zakładu przed likwidacją. Jest to szczególnie ważne w przypadku przemysłu stoczniowego, generującego także miejsca pracy w zakładach kooperujących, wytwarzającego produkt technologicznie zaawansowany, przeznaczony głównie na eksport. ZRG popiera także wniosek Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego domagający się zwołania  w trybie pilnym posiedzenia Komisji Trójstronnej w tej sprawie.

Od rządu, agencji państwowych, a także specjalnych stref ekonomicznych domagamy się wsparcia dla tworzenia dobrych i stabilnych miejsc pracy, a nie budowania nieuczciwej konkurencji, która często eliminuje z rynku uczciwych pracodawców. Takie działania nie tylko rujnują rynek pracy, ale również są zagrożeniem dla stabilnego rozwoju regionu. Domagamy się jednoznacznego stanowiska w tej sprawie także władz wojewódzkich i samorządowych.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych