Spółdzielcy walczą o swoje w Brukseli
Z inicjatywy branżowych organizacji spółdzielczych z Państw Grupy Wyszehradzkiej w ramach Międzyrządowego Funduszu V4 - zorganizowano międzynarodową konferencję prawną w Brukseli poświęconą potrzebie nadania międzynarodowym zasadom spółdzielczym charakteru norm prawa UE
Konferencja z udziałem przedstawicieli międzynarodowego środowiska spółdzielczego odbyła się 31 stycznia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Komisji Europejskiej, posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele świata nauki, krajowych i międzynarodowych organizacji spółdzielczych.
Swoje prelekcje wygłosili m.in. eurodeputowani z Węgier, przedstawiciele węgierskiej i polskiej spółdzielczości, w tym Prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Jerzy Jankowski, który otworzył konferencję.
Według przedstawicieli spółdzielczości, wdrażane od 2009 roku przepisy, szkodzą tej formie prowadzenia i rozwijania działalności.
Projekty te nie były konsultowane ze środowiskiem spółdzielczym, które w większości nie akceptowało proponowanych zmian. Propozycje te nie były zgodne ani z Międzynarodowymi Zasadami Spółdzielczymi, ani z zasadami demokratycznego państwa prawnego oraz wolnego, konkurencyjnego rynku – podkreślają eksperci sektora.
Spółdzielcy apelują do organizacji unijnych o nadanie ogólnym Międzynarodowym Zasadom Spółdzielczym charakteru norm prawa UE - jako gwarancji bezpieczeństwa na wypadek zgłoszenia projektów aktów prawnych ewidentnie sprzecznych z tymi Zasadami. Podkreślają jednocześnie, że rola spółdzielni w zapewnianiu stabilności gospodarczej i społecznej została potwierdzona podczas kryzysu po 2008 roku.
Tymczasem brak wzmacniania pozycji międzynarodowych zasad i wartości spółdzielczych na poziomie przepisów prawa Unii Europejskiej, skutkuje niekorzystną sytuacją dla spółdzielni. W konsekwencji nie mogą one spełniać swojej roli dla stabilizacji społecznej.
W konferencji brali udział także przedstawiciele spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Z ramienia Krajowej SKOK uczestniczył radca prawny Piotr Pałka.
Środkiem dojścia do nadania Międzynarodowym Zasadom Spółdzielczym charakteru norm prawa UE powinna być dyrektywa, aby uszanować odrębności poszczególnych porządków prawnych krajów członkowskich, a jednocześnie zapewnić, już na etapie projektowania zmian w przepisach krajowych z zakresu prawa spółdzielczego np. ustawy o SKOK, możliwość zahamowania tych projektów, które pozostawałyby z w sprzeczności z Międzynarodowymi Zasadami Spółdzielczymi – podkreślał Piotr Pałka przypominając, że obecna wersja ustawy o SKOK, wymaga zmiany, w celu pełnej realizacji Międzynarodowych Zasad Spółdzielczych w krajowym porządku prawnym.
Przed konferencją w Brukseli, Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP skierował do Kancelarii Prezydenta przychylnie przyjęty wniosek o wpisanie spółdzielczości do projektu nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.