Rozwój farmaceutyki. Rząd się spóźnił z KPO
Z powodu opóźnień poprzedniego rządu resort rozwoju odstąpił od realizacji komponentu KPO dotyczącego wytwarzania w Polsce aktywnych substancji farmaceutycznych (API) - poinformowałow komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Usprawiedliwienie: to nie my, to poprzednicy
„Opóźnienia w przygotowaniu reform i inwestycji przewidzianych w KPO przez poprzedni rząd spowodowały, że niemożliwe jest przeprowadzenie procesu inwestycyjnego dotyczącego wytwarzania w Polsce aktywnych substancji farmaceutycznych (API) w terminie określonym pierwotnie w KPO, czyli do końca czerwca 2026 r.” - wskazano w komunikacie MRiT.
Rozwiązania krajowe dopuszczały prefinansowanie ze środków będących w dyspozycji Polskiego Funduszu Rozwoju tylko inwestycji objętych częścią dotacyjną KPO. Mechanizm ten nie dotyczył inwestycji będących w części pożyczkowej KPO, a taki został wybrany dla inwestycji dotyczących rozwoju API.
Resort poinformował, że przeprowadzono również konsultacje publiczne z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego na temat możliwości zrealizowania inwestycji do terminu wskazanego w KPO.
»» O rewizji inwestycji z KPO czytaj tutaj:
KPO w poślizgu. Tusk zarządza potężne zmiany
„Rewizja polskiego KPO jest konieczna”
Przedsiębiorcy chcą grantów a nie pożyczek
„Z informacji otrzymanych od przedsiębiorców wynika, że ukończenie inwestycji związanych z budową i rozbudową infrastruktury produkcyjnej do połowy 2026 r. jest nierealne” - zaznaczono.
Branża wskazała, że czas trwania budowy nowej inwestycji szacuje się średnio na 3-6 lat (w zależności od skali projektu). W przypadku projektów o charakterze modernizacyjno-inwestycyjnym, optymalny czas na ich realizację może wynosić od 12 do 48 miesięcy licząc od momentu uzyskania środków. Wątpliwość budziła również forma wsparcia – przedsiębiorcy wnioskowali o zmianę finansowania z pożyczek na granty.
„W związku z brakiem możliwości zmiany formy wsparcia z pożyczkowej na dotacyjną oraz oficjalną informacją Komisji Europejskiej (KE) wskazującą na brak zgody na zmianę terminu realizacji inwestycji, MRiT odstąpiło od realizacji komponentu KPO dotyczącego rozwoju API” - poinformowało ministerstwo.
MRiT podkreśliło, że jest otwarte na dialog z branżą farmaceutyczną i we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, będzie poszukiwało rozwiązań pozwalających na rozwój zdolności przemysłowych w zakresie API. „MRiT podjęło również współpracę z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej nad wypracowaniem odpowiednich mechanizmów finansowania rozwoju sektora farmaceutycznego w programach realizowanych w perspektywie finansowej 2021-2027” - czytamy w komunikacie.
PAP, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Benzyna po 10 zł za litr – to nie fikcja!
Od stycznia 800 plus wyłącznie dla ukraińskich uczniów