Nowe szanse dla polskiego biznesu w USA
Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza jest filarem relacji dwustronnych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Polsko-amerykańska wymiana handlowa w ostatnich latach rośnie. W jej dalszym rozwijaniu ma pomóc powołana właśnie Polska Izba Handlowa w Stanach Zjednoczonych. Jej siedzibą będzie Waszyngton, a szefem Christopher Jamroz, urodzony w Polsce biznesmen mieszkający w USA. Nowego szefa nowej instytucji przedstawiła w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz
Podczas mojej pierwszej oficjalnej wizyty wiosną ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych potrzeba powołania takiej izby była jednym z najważniejszych tematów – skomentowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. – To był szczytowy moment w relacjach. 13 mld dolarów obrotów miedzy krajami. Dziś na rynku amerykańskim działa ok. 60 polskich firm. To zdecydowanie za mało. W CEIDG mamy zarejestrowane niemal 2 mln podmiotów. Byliśmy świadkami wielu próśb, budowania dobrych relacji pomiędzy biznesem polskim i amerykańskim i to najwyższy czas by zbudować takie partnerstwo w Stanach Zjednoczonych – dodała.
Zadaniem Izby będzie promowanie i umacnianie współpracy gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, m.in. poprzez ułatwianie wymiany handlowej oraz inwestycji między amerykańskimi firmami oraz prywatnym i publicznym sektorem w Polsce. Będzie również pełniła rolę partnera amerykańskich przedsiębiorstw uruchamiających lub rozwijających swoją działalność na polskim rynku. Izba będzie aktywnie współpracować z polskim rządem oraz wieloma amerykańskimi i polskimi organizacjami handlowymi.
Prezesem Zarządu Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych został Christopher Jamroz, urodzony w Polsce biznesmen mieszkający w USA. Obecnie pełni on funkcję prezesa wykonawczego St. George Logistics, najszybciej rozwijającego się północnoamerykańskiego dostawcy usług logistycznych i transportowych.
To dla mnie wielki zaszczyt, że jako Polak żyjący od lat w Stanach Zjednoczonych mogę pokierować tak ważną dla relacji polsko-amerykańskich inicjatywą - powiedział Chris Jamroz, nowo mianowany prezes Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych. - Doceniam znaczenie współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, jak również z agencjami, wspierającymi rozwój gospodarczy w Polsce i za granicą. Ostatnie inwestycje amerykańskich firm w Polsce oraz plany polskich inwestycji w USA wskazują na wagę stosunków polsko-amerykańskich, które dzięki działalności Izby będą mogły się znacząco umacniać - dodał Jamroz.
Pierwszym członkiem Izby został PKO Bank Polski.
Wzrost wartości eksportu i inwestycji zagranicznych jest jednym z kluczowych czynników zwiększających tempo rozwoju gospodarczego naszego kraju podkreślił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. - PKO Bank Polski jako niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego konsekwentnie wdraża strategię polegającą na wspieraniu rodzimych przedsiębiorstw działających na światowych rynkach oraz takich, które aspirują do rozwoju międzynarodowego. Poprzez uczestnictwo PKO Banku Polskiego w działaniach Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie chcemy jeszcze intensywniej realizować ten cel, także na rynku amerykańskim – dodał.
W 2017 r. USA były ósmym partnerem Polski ze względu na wartość obrotów handlowych z udziałem 2,7 proc. w eksporcie i 2,9 proc. w imporcie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego obroty handlowe Polski ze Stanami w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12,7 mld dolarów (+22 proc. w porównaniu do roku 2016, kiedy wartość obrotów handlowych wyniosła 10,5 mld dolarów).
Eksport z Polski do USA wyniósł w 2017 r. 6,1 mld dolarów i zwiększył się o 28 proc. w porównaniu z 2016 r; w tym samym roku import z USA do Polski wyniósł 6,6 mld dolarów i wzrósł o 16 proc. w porównaniu z 2016 r. Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce szacuje się na blisko 42 mld dolarów.