EKG 2018. Premier przyjeżdża we wtorek
Dziesięć tysięcy gości jubileuszowego, 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego bierze udział w ponad 160 debatach, sesjach i innych wydarzeniach z udziałem ponad 900 prelegentów. W tygodniku „Sieci” redakcja „Gazety Bankowej” przygotowała specjalny kongresowy dodatek. Na jego łamach znalazły się wypowiedzi ministrów energii, środowiska i spraw zagranicznych.
Państwowe podmioty sektora energetyczno-paliwowego obecne na Kongresie to PGNiG, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz TAURON Polska Energia reprezentowane przez prezesów – Piotra Woźniaka oraz Henryka Baranowskiego i Filipa Grzegorczyka.
Polska musi się zdecydować na atom – przekonuje minister energii, Krzysztof Tchórzewski w artykule wstępnym do dodatku EKG 2018. - Wypełniamy nasze zobowiązania wobec UE dotyczące obniżania emisyjności, dlatego wspieramy rozwój odnawialnych źródeł energii. To ważne, gdyż dalszy rozwój wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest jednym z instrumentów – obok np. efektywności energetycznej i kogeneracji – na rzecz ograniczenia oddziaływania energetyki na środowisko – czytamy na łamach „Sieci”.
Zakres tematyczny tegorocznego kongresu EKG (EEC – European Economic Congress) obejmuje kilkanaście głównych nurtów. Wciąż aktualnym tematom poruszanym podczas wcześniejszych edycji Kongresu towarzyszyć będą nowe wątki. Agenda obejmuje całość kluczowych problemów gospodarczych i społecznych Europy w ich globalnym kontekście, jak technologie i trendy, praca, edukacja, zdrowie, transport, logistyka, infrastruktura, finanse, kapitał, podatki, energetyka, energia, klimat, przemysł, samorządy, miasta, nieruchomości, zarządzanie, rynek i handel.
W dobie cyfryzacji i czwartej rewolucji przemysłowej, gdy skuteczna komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań i technologii decyduje o przewagach konkurencyjnych gospodarek, promowanie na zagranicznych rynkach rodzimych firm o największym potencjale innowacyjnym nabiera szczególnego znaczenia – czytamy w artykule ministra spraw zagranicznych, Jacka Czaputowicza. - Wspieramy polskie start-upy w nawiązywaniu kontaktów na rynkach zagranicznych, a docelowo także w ekspansji na te rynki.
Wyczekiwanym wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi będzie kolejna edycja European Start-up Days (ESD, 15–16 maja). To spotkanie młodego biznesu z przedstawicielami korporacji zainteresowanych współpracą z mniejszymi, innowacyjnymi firmami. W tym roku ESD będzie zintegrowane z Kongresem, a rola nowych technologii w gospodarce będzie silnie podkreślana podczas obu wydarzeń.
Podczas kongresu ważne miejsce zajmie też dyskusja na temat poprawy jakości powietrza, która dla polskiego rządu, w tym Ministerstwa Środowiska, stanowi jedno z priorytetowych zadań – pisze na łamach kongresowego dodatku minister środowiska, Henryk Kowalczyk. - Na działania w tym obszarze resort środowiska przeznaczył w ostatnim czasie 2,7 mld zł, a do 2023 r. wydamy w sumie ok. 25 mld zł.
We wtorek gościem EKG w Katowicach będzie premier Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów RP.
Spośród przedstawicieli rządu w katowickim kongresie biorą też udział Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego, minister finansów Teresa Czerwińska i minister edukacji narodowej Anna Zalewska, Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju i Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Na łamach dodatku specjalnego także ciekawe artykuły dotyczące m.in. cyfryzacji Polski, programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, ochrony środowiska i walki ze smogiem, rozwoju polskich miast i metropolii, a także relacji UE – Ukraina.
Dodatek specjalny na 10. Europejski Kongres Gospodarczy w nowym numerze tygodnika „Sieci” w sprzedaży od 14 maja br., także w formie e-wydania na stronie www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.