Gigantyczna kasa popłynie na rynek nieruchomości
Łączny wolumen transakcji inwestycyjnych, zrealizowanych w Polsce w 2018 roku może przekroczyć 6 mld euro, m.in. dzięki większej aktywności inwestorów z Ameryki Północnej, Niemiec, Azji, RPA i Czech, wynika z prognoz międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. W pierwszej połowie br. całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 3 246 mln euro, co oznacza wzrost o 113 proc. w skali roku.
Według C&W stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości handlowych i biurowych spadną pod koniec br. poniżej 5 proc., natomiast w sektorze magazynowym i hotelowym utrzymają się odpowiednio na poziomie 6,75 proc. i 6,50 proc., jednak w 2019 roku ulegną dalszej kompresji, podano.
Według najnowszej analizy opracowanej przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield w pierwszej połowie br. całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce przekroczyła 3 mld euro, zamykając pierwsze półrocze z wynikiem 3 246 mln euro, co oznacza wzrost aż o 113 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2017 roku - czytamy w komunikacie.
W pierwszej połowie 2018 roku udział sektora nieruchomości handlowych w łącznym wolumenie był najwyższy na rynku i stanowił 59 proc. (1 902 mln euro) – jest to ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wysoki poziom aktywności inwestycyjnej w tym sektorze wynikał głównie ze sfinalizowania dużych transakcji portfelowych. Jednocześnie wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce, zanotowany pomimo wprowadzonego zakazu handlu w niedziele, zachęcał inwestorów do lokowania kapitału, podano również.
W sektorze nieruchomości biurowych także odnotowano wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych, który w pierwszym półroczu br. wyniósł 938 mln euro, czyli o 261 proc. więcej niż w pierwszej połowie roku poprzedniego. Było to spowodowane bardzo silnym popytem ze strony najemców i dalszą kompresją wskaźnika pustostanów. Powyższe czynniki – w połączeniu z perspektywą wzrostu czynszów i stopami kapitalizacji nadal konkurencyjnymi w porównaniu do tych obowiązujących na rynkach Europy Zachodniej – będą sprzyjać dalszemu wzrostowi aktywności inwestycyjnej.
Sektor nieruchomości magazynowych również cieszył się rosnącym zainteresowaniem inwestorów, którzy w pierwszej połowie 2018 roku ulokowali tu 338 mln euro, co stanowiło 10% łącznych obrotów na rynku. Po zawarciu w ubiegłym roku rekordowej transakcji, jaką był zakup portfela Logicor przez China Investment Corporation za kwotę 750 mln euro, spodziewamy się kolejnych rekordów w sektorze magazynowym w nadchodzącym okresie. Podobnie jak w przypadku nieruchomości biurowych, wyjątkowo wysoki popyt na rynku najmu i perspektywa wzrostu stawek czynszowych mogą przyczynić się do znacznego wzrostu aktywności inwestycyjnej w tym sektorze - czytamy dalej.
W sektorze nieruchomości hotelowych wartość transakcji inwestycyjnych w pierwszym półroczu 2018 roku wyniosła 69 mln euro, co stanowiło 2% całkowitego wolumenu. Powodem tak niskiej aktywności jest przede wszystkim niewystarczająca podaż aktywów. Branża turystyczna w Polsce rozwija się jednak dość prężnie, czego dowodem jest rosnące z roku na rok obłożenie hoteli. W 2017 roku wskaźnik RevPAR (przychód na jeden dostępny pokój) wzrósł o 9,2 proc., czyli znacznie powyżej średniej ogólnoeuropejskiej, wynoszącej 2,2 proc., podsumowano.
(ISBnews)