Informacje

 House of Government and monument to Vladimir Lenin. Minsk, Belarus, Fot. Ilmari Karonen/Wikipedia
House of Government and monument to Vladimir Lenin. Minsk, Belarus, Fot. Ilmari Karonen/Wikipedia

Białoruś chce do PW

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 10 lipca 2013, 20:52

    Aktualizacja: 11 lipca 2013, 11:07

  • Powiększ tekst

Białoruś jest zainteresowana udziałem w Partnerstwie Wschodnim, w tym także w szczycie tej inicjatywy, który odbędzie się jesienią w Wilnie - oświadczył w środę w Moskwie minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.

"Jesteśmy zainteresowani udziałem w Partnerstwie Wschodnim, bo możemy czerpać z niego to, co pozytywne, uczestnicząc w programach, które mogą być dla nas pożyteczne" - oznajmił Makiej po spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Zastrzegł przy tym: "Jeśli jednak stanie się tak, że taki udział będzie dla Białorusi niekorzystny, to nie będziemy uczestniczyć w tym programie".

Białoruski minister nawiązał też do niejasności co do tego, kto z przedstawicieli władz białoruskich zostanie zaproszony na listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Prezydent Alaksandr Łukaszenka, jak również sam Makiej zostali objęci zakazem wjazdu do UE w ramach sankcji za łamanie praw człowieka na Białorusi. Pod koniec czerwca ministrowie spraw zagranicznych UE zawiesili sankcje wizowe wobec Makieja, by ułatwić stosunki dyplomatyczne z władzami białoruskimi, ale w październiku mają postanowić, czy wciąż będzie on miał możliwość wjazdu na terytorium UE.

"Spokojnie patrzymy na dyskusję dotyczącą zaproszenia na szczyt. Jeśli Unia Europejska jest zainteresowana rozwojem dialogu z Białorusią, to powinien on być budowany bez presji i szantażu" - powiedział. Jak dodał, sankcje Zachodu wobec Białorusi powinny zostać zniesione.

Ławrow podkreślił, że Rosja uważnie obserwuje procesy zachodzące w ramach PW. "Liczymy, że Partnerstwo Wschodnie będzie prowadzić swoją działalność w sposób przejrzysty, bez upolitycznienia, chociaż taka tendencja jest zauważalna" - oznajmił.

Obecny szef dyplomacji białoruskiej został objęty unijnymi sankcjami w styczniu 2011 roku jako szef administracji Łukaszenki, współodpowiedzialny za brutalne rozpędzenie protestu po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r., a następnie za prześladowania opozycjonistów.

UE w październiku 2012 roku przedłużyła na kolejne 12 miesięcy sankcje wobec reżimu w Mińsku. Dotyczą one już ponad 240 członków władz, podejrzewanych o "poważne łamanie praw człowieka oraz represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznej opozycji". Sankcjami objętych jest także 30 białoruskich firm.

Ponadto od czerwca 2011 roku obowiązuje unijne embargo na dostawy broni do Białorusi.

Partnerstwo Wschodnie, zakładające zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów (Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Ukrainy i Białorusi), powstało ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 roku. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych