Już 50 firm rozwija elektromobilność z PSPA
Potencjał biznesowym globalnego megatrendu, jakim jest elektromobilność, dostrzega w Polsce coraz więcej firm. PSPA, największa organizacja branżowa zajmującą się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce, poinformowała, że zrzesza już 50 przedsiębiorstw.
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych reprezentuje polskie i zagraniczne firmy z wielu branż. To uczestnicy gry rynkowej i przyszli beneficjenci rynku e-mobility w Polsce. Ekosystem elektromobilności PSPA tworzą przedstawiciele m.in. sektora motoryzacyjnego, transportowego, infrastrukturalnego, paliwowego, energetycznego, finansowego i prawnego.
Wspólnie działamy na rzecz ukształtowania odpowiedniego otoczenia gospodarczego, pozwalającego na rozwój niskoemisyjnego transportu w Polsce – mówi Łukasz Witkowski, Dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Do grona firmy członkowskich PSPA dołączyło właśnie Nexity, część globalnej struktury Virta.Global Network, dostawca systemów w obszarze zarządzania i monitorowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
Zrównoważony rynek elektromobilności wymaga nie tylko otwartości na współpracę różnych uczestników rynku, ale również silnego arbitra, jakim na rynku polskim jest bez wątpienia PSPA, zapewniającego odpowiednią przestrzeń i wsparcie merytoryczne. Wyzwania rynkowe, przed którymi stoimy, są tak liczne, że pojedyncza firma, nawet przy najlepszych chęciach, nie jest w stanie ich wszystkich rozwiązać. Dla nas, jako lidera innowacji w zakresie technologii służącej kompleksowej obsłudze infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, istotną kwestią jest współpraca, interoperacyjność i elastyczność działania, która pozwoli przyspieszyć transformację do zrównoważonego transportu i energii – mówi Dawid Kmiecik, dyrektor zarządzający NEXITY.
PSPA monitoruje rynek EV w Polsce i Europie oraz zmiany w legislacji na poziomie krajowym i europejskim, dostarczając informacje, analizy i statystyki, kluczowe dla rozwoju biznesu. W tym celu PSPA powołało Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.
Współtworząc inicjatywę na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce przy Ministerstwie Energii, której celem jest wypracowywanie najlepszych rozwiązań prawnych i organizacyjnych dla rynku, organizacja aktywnie zabiega o lepsze prawo. Bierze udział w konsultacjach społecznych i opiniuje projekty aktów prawnych.
Jesteśmy członkiem największej organizacji w Europie związanej z branżą elektromobilności, The European Association for Electromobility (AVERE) – dodaje Łukasz Witkowski z PSPA. – Dzięki temu mamy dostęp do najlepszych praktyk i doświadczeń międzynarodowych. Angażujemy się ponadto w międzynarodowe konferencje, m.in. The AVERE E-Mobility Conference (Belgia) czy Electric Vehicle Symposium & Exhibition (Stuttgart). W Polsce PSPA jest partnerem merytorycznym lub współorganizatorem najważniejszych wydarzeń branżowych (m.in. Poznań Motor Show i Warsaw Motor Show). Organizuje także własne spotkania, m.in. elitarne seminaria eksperckie, w ramach których wypracowywane są wiążące rekomendacje branży wobec kreującego się rynku elektromobilności.
Dysponując zespołem ekspertów, praktyków i konsultantów oferujących specjalistyczne doświadczenie sektorowe i wiedzę zdobytą w branży, wydajemy liczne raporty i opracowania. Jesteśmy na przykład w przededniu publikacji raportu dotyczącego technologii vehicle to Grid (V2G) oraz Stref Czystego Transportu. Wydajemy także przewodnik po Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych dla polskich samorządów – dodaje Łukasz Witkowski z PSPA.
Organizacja pomaga start-upom angażując się w projekty akceleracyjne, równolegle ściśle współpracując z wiodącymi ośrodkami akademickimi (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Śląska, UMCS) przy licznych projektach. Jest partnerem wielu samorządów, które są aktywne w obszarze zrównoważonego transportu (Lublin, Rzeszów, Wrocław).
PSPA realizuje także własne badania opinii i projekty społeczne (m.in. internetowa Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych czy internetowy katalog dostępnych w Polsce pojazdów elektrycznych), dystrybuując w ten sposób wiedzę, zwiększając świadomość społeczną w zakresie niskoemisyjnego transportu i przekonując Polaków do zalet elektromobilności. Prowadzi także działalność edukacyjną, organizując np. cykl szkoleń „Elektromobilność w praktyce” dla samorządów w całej Polsce.
W ubiegłym tygodniu PSPA, we współpracy z PwC, zainaugurowało ogólnopolski ranking Liderzy elektromobilności 2018. Obie organizacje zbadają, jaką rolę elektromobilność pełni w polskich firmach, instytucjach i samorządach. Na podstawie zebranych odpowiedzi powstanie ranking podmiotów najbardziej zaangażowanych w rozwój elektromobilności w Polsce.