Kanadyjka aresztowana za nielegalną pracę w ChRL
Trzeci obywatel Kanady zatrzymany w Chinach od czasu aresztowania wiceprezes Huawei odbywa „karę administracyjną” za nielegalną pracę na terytorium ChRL - poinformowała w czwartek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying na rutynowym briefingu w Pekinie.
Nie ujawniono oficjalnie tożsamości zatrzymanego, ale kanadyjski dziennik „National Post” podał, powołując się na anonimowe źródła, że jest to pochodząca z Alberty Sarah McIver, która uczyła w Chinach języka angielskiego.
Rozmówcy powiedzieli dziennikarzom gazety, że kobieta została zatrzymana w związku z „komplikacjami wizowymi”, jest dobrze traktowana, a chińskie władze zamierzają odesłać ją do Kanady w nadchodzących tygodniach.
W środę szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau powiedział, że Ottawa wciąż gromadzi informacje na temat trzeciego zatrzymanego rodaka, ale ocenił, że najnowszy przypadek wydaje się niepowiązany ze sprawami dwóch poprzednich Kanadyjczyków przetrzymywanych przez chińskie władze.
Były dyplomata Michael Kovrig oraz biznesmen Michael Spavor zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu. Według chińskiego MSZ podejrzewani są o działalność na szkodę bezpieczeństwa narodowego ChRL.
Komentatorzy oceniają zatrzymania Kovriga i Spavora jako odwet chińskich władz za aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei. Meng Wanzhou została zatrzymana na lotnisku w Vancouver 1 grudnia i obecnie - po zwolnieniu z aresztu za kaucją - czeka na wynik postępowania w sprawie ekstradycji do USA, gdzie podejrzewana jest o oszustwo związane z łamaniem amerykańskich sankcji nałożonych na Iran.
Po aresztowaniu Meng chińskie MSZ złożyło oficjalne protesty na ręce ambasadorów USA i Kanady w Pekinie. Chińskie władze zagroziły Kanadzie „poważnymi konsekwencjami”, jeśli Meng nie zostanie natychmiast wypuszczona. Władze w Pekinie nie potwierdziły jednak oficjalnie, czy sprawy Kovriga i Spavora są związane z aresztowaniem dyrektor finansowej Huawei.
PAP SzSz