UOKiK wydał zgodę na koncentrację dotyczącą między innymi rynku ubezpieczeń
Prezes UOKiK wydała decyzje w sprawie koncentracji, które dotyczą rynków: ubezpieczeń emerytalnych, LPG, nieruchomości, części samochodowych i artykułów spożywczych – podano w poniedziałkowym komunikacie.
Pierwsza z decyzji dotyczy zgody na przejęcie przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska kontroli nad Otwartym Funduszem Emerytalnym Warta. "W wyniku koncentracji Powszechne Towarzystwo Emerytalne Warta zaprzestanie prowadzenia swojej działalności, OFE Warta zostanie zlikwidowany, a członkowie OFE Warta zostaną członkami Allianz Polska OFE" - czytamy w komunikacie.
PTE Allianz należy do grupy kapitałowej Allianz, który jest globalnym dostawcą usług finansowych. Z kolei PTE Warta wchodzi w skład bankowo-ubezpieczeniowej grupy kapitałowej KBC.
Kolejna zgoda mówi, iż amerykański holding energetyczny UGI Corporation może przejąć kontrolę nad spółką, do której zostanie wniesiona część koncernu BP, zajmująca się wprowadzaniem na rynek i dystrybucją gazu LPG w Polsce. "Powyższa transakcja przeprowadzona zostanie przez kontrolowaną przez UGI Corporation spółkę AmeriGas Polska" - wskazał Urząd.
Trzy decyzje UOKiK dotyczą branży nieruchomości. Spółki MS Waryński Development i Polnord otrzymały zgodę na utworzenie wspólnych przedsiębiorstw, które zajmą się realizacją trzech kolejnych etapów inwestycji, obejmującej wzniesienie, a następnie komercjalizację budynków mieszkalnych i biurowych przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie. Wcześniej prezes UOKiK wyraziła zgodę na utworzenie spółki, która realizuje pierwszy etap tego przedsięwzięcia.
Spółka Atrium Poland 3, która zajmuje się m.in. zarządzaniem i wynajmem powierzchni w centrach handlowych (np. Reduta i Promenada w Warszawie, Galeria Copernicus w Toruniu), otrzymała decyzję pozwalającą na przejęcie kontroli nad warszawską spółką ILWRO Joint Venture - właścicielem Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu. "Natomiast amerykańska spółka BlackRock będzie mogła przejąć kontrolę nad spółką MGPA, która zarządza funduszami, będącymi właścicielami m.in. budynków Rondo I w Warszawie oraz centrów handlowych Karolinka w Opolu i Pogoria w Dąbrowie Górniczej" - dodano w komunikacie.
UOKiK zgodził się też na przejęcie przez ZXY Luxembourg Investment kontroli nad Fabryką Łożysk Tocznych-Kraśnik. "ZXY Luxembourg Investment należy do kontrolowanej przez władze Chin grupy kapitałowej Tri-Ring Group Corporation, która działa w przemyśle motoryzacyjnym, m.in. produkując części samochodowe. Fabryka Łożysk Tocznych-Kraśnik należy obecnie do grupy kapitałowej, na której czele stoi Agencja Rozwoju Przemysłu" - wskazano.
Zgodę UOKiK otrzymała także spółka Rhone Offshore Partners, która może teraz przejąć kontrolę nad sześcioma spółkami (Eden Springs Europe, Mey Eden, Mey Eden Marketing, Mey Eden Production, Mey Eden Bar - First Class Service, Caf, Espresso Italia) należącymi do holenderskiej grupy kapitałowej Eden. Rhone Offshore Partners należy do grupy Rhone, która działa m.in. w takich branżach, jak zarządzanie okrętami, prowadzenie sklepów internetowych czy wydobywanie minerałów. Z kolei grupa Eden zajmuje się m.in. dostawami wody źródlanej w butelkach PET oraz sprzedażą, najmem i obsługą ekspresów do kawy, głównie marki Lavazza. W Polsce działa należąca do grupy Eden spółka Eden Springs w Krzeszowicach - dostawca wody pitnej oraz produktów na bazie kawy. "Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji" - stwierdzono w komunikacie.
UOKiK przypomniał w komunikacie, że zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie dwóch lat od ich wydania.
PAP/mww