Informacje

wikipedia
wikipedia

Nowe fotoradary na polskich drogach finansowane ze środków unijnych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 sierpnia 2012, 14:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Na najbardziej niebezpiecznych odcinkach dróg pod koniec przyszłego tygodnia ma działać 15 nowych fotoradarów, a do końca roku 300 takich urządzeń – poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD).

Montaż nowych fotoradarów, administrowanych przez GITD, rozpoczął się 14 sierpnia, głównie na drogach wschodniej Polski - powiedział PAP rzecznik GITD Alvin Gajadhur. Najszybciej urządzenia te będą pracować w miejscowościach: Knurowiec i Trzcianka pod Wyszkowem, Zambrzyce, Szumowo, Ostrożne, Siedlce, Horbów, Wólka Dobryńska, Rogoźnica i Kobylany, a także w Zambrowie i Warszawie (przy ul. Pułkowej i Al. Stanów Zjednoczonych).

Miejsca, w których stawiamy nowe urządzenia, wytypowaliśmy po dokładnej analizie. To tutaj dochodzi do niebezpiecznych sytuacji - kierowcy wyprzedzają na trzeciego czy jadą zbyt szybko w miejscu, w którym dzieci przechodzą przez jezdnię w drodze do szkoły - poinformował rzecznik GITD.

Nowe fotoradary kupowane są ze środków unijnych - 85 proc. kosztów finansuje UE. Są to urządzenia znacznie nowocześniejsze od dotychczasowych. Nie trzeba zdejmować ich z masztów, aby zgrać zrobione zdjęcia. Dzięki łączności bezprzewodowej fotografie automatycznie trafiają do Centralnego Systemu Przetwarzania w GITD. Aparaty fotograficzne pozwalają na rejestrację obiektów z częstotliwością 2 zdjęć na sekundę, umożliwiają także rejestrację prędkości pojazdów nadjeżdżających i odjeżdżających w zakresie od 20 km/h do 250 km/h, o każdej porze dnia i nocy, a wbudowany dysk twardy pozwala na zapis ponad 50 tys. zdjęć. Urządzenie może pracować w temperaturach od -30 do +60 stopni.

Nowe fotoradary umożliwiają rozpoznawanie numerów tablic rejestracyjnych przy pomocy wbudowanego modułu ANPR (automatic number plate recognition), rozróżnianie samochodów osobowych i ciężarowych (co pozwala na przypisanie do nich różnych limitów prędkości) oraz rejestrację liczby pojazdów przejeżdżających i przekraczających dozwoloną prędkość.

Obecnie - według informacji Aleksandry Kobylskiej z centrali GITD - przy polskich drogach stoi około 800 masztów fotoradarowych, ale działających fotoradarów administrowanych przez GITD jest obecnie 75. Kierowcy są jednak namierzeni także fotoradarami mobilnymi kupionymi przez władze samorządowe i wideorejestorami w samochodach policji.

 

(PAP), adma/ je/ jbr/

Powiązane tematy

Komentarze