Minister finansów idzie do NIK
** Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek Mariana Banasia, obecnego ministra finansów, na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
Za kandydaturą Banasia opowiedziało się siedmiu posłów, przeciw był jeden i jeden wstrzymał się od głosu.
Kandydatów na szefa NIK można było zgłaszać do 28 lipca. Klub PiS zgłosił obecnego ministra finansów Mariana Banasia, a klub PO-KO - Borysa Budkę.
Podczas czwartkowych obrad komisji kandydaci na szefa NIK pytani byli m.in. o to, w jaki sposób można doprowadzić do wzrostu efektywności funkcjonowania Izby.
Każda instytucja państwowa wymaga poprawy, również Najwyższa Izba Kontroli ma pewien potencjał, który można usprawnić i widzę kilka takich możliwości - odpowiadał Banaś.
Wskazał m.in. na korzystanie przez NIK z innych instytucji kontrolnych, nad którymi ma ona nadzór oraz lepszy sposób zagospodarowania kadr, „które są w dużej części na bardzo wysokim poziomie”.
Chciałbym ją widzieć jako instytucję, która dokonuje głębokiej analizy, która będzie potrzebna do formułowania strategicznych kierunków dla rządów i dla Sejmu - podsumował Banaś.
Z kolei Borys Budka wskazywał na niezależność sposobu funkcjonowania Izby.
„Podmiot ten musi być niezależny od władzy wykonawczej i ustawodawczej i musi zapewniać rzetelność, obiektywność i przede wszystkim niezależność prowadzonych kontroli - mówił.
Podkreślił, że niezależność NIK pozwala też na rzetelne, „obiektywne funkcjonowanie w zakresie kontroli samorządu terytorialnego”, którego jednostki również muszą takiej kontroli podlegać. Jego zdaniem NIK powinna korzystać m.in. z wiedzy i kompetencji „szeregu biegłych czy osób, które mogą stanowić element doradczy prezesa NIK”.
Kadencja dotychczasowego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego wygasła 27 sierpnia.
Prezes NIK powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów. Kadencja prezesa trwa 6 lat. Może być wybrany na kolejną kadencję tylko raz.
NIK kontroluje wszystkie urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa, w których pojawiają się pieniądze publiczne. Izba sprawdza, czy te jednostki wykonują swoje zadania na rzecz obywateli w sposób najbardziej efektywny i oszczędny. Znowelizowana Ustawa o NIK z 23 grudnia 1994 roku, stanowi, że Izba może podjąć kontrole na zlecenie Sejmu lub jego organów, na wniosek Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz z własnej inicjatywy.
W piątek w Sejmie ma się odbyć głosowanie w sprawie powołania prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
Marian Banaś został powołany na ministra finansów przez prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego na początku czerwca br. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra finansów, szefa KAS. Był też Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych.
Jak podał resort finansów, Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1979). W 1980 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną w 1996 r. egzaminem sędziowskim oraz aplikację NIK-owską. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego (2009-2010).
W latach 1976-1980 jeden z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 r. odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w +Solidarności+. W 1990 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, został też wyróżniony Medalem +Niezłomnym w Słowie+. W 2015 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności - napisano na e-stronie MF.
Dodano, że Banaś doradzał ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego. W latach 1992-2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach, m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego. Od 21 listopada 2005 r. do 2 stycznia 2008 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, od 28 listopada 2005 r. - także szefem Służby Celnej.
PAP, MS