Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Szlak winny czeka na smakoszy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 listopada 2013, 12:16

  • Powiększ tekst

15 winnic wytypowanych przez specjalistów zajmujących się turystyką winną (enoturystyką) znalazło się na Małopolskim Szlaku Winnym. Od niedzieli nowa inicjatywa będzie promowana w ramach Dni Otwartych Winnic, które będzie można zwiedzać i degustować ich produkty.

"Zainteresowanie dniami otwartymi jest ogromne, praktycznie mamy już komplet zapisanych gości i negocjujemy z właścicielami winnic zgodę na zwiększenie ich liczby" - powiedział dziś Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która organizuje szlak wina w Małopolsce.

Jak zaznaczył, w ramach dni otwartych turyści będą mogli zwiedzić trzy małopolskie winnice, prowadzące zalegalizowaną produkcję i sprzedaż wina. Listopadowy termin sprzyja zwiedzaniu winnic, bowiem są one już po sezonie, a odwiedzający mogą w nich zakosztować m.in. tegorocznego młodego wina świętomarcińskiego.

W niedzielę turyści zawitają do Winnicy Zadora w Szczepanowicach w dolinie Dunajca. Przewidziano tam m.in. prelekcję Wojciecha Bosaka, eksperta Instytutu Wina i Winorośli i sędziego międzynarodowego w konkursach winiarskich. Opowie on o nowym szlaku wina w Małopolsce i zabierze w podróż po małopolskich winnicach.

W poniedziałek w Święto Niepodległości turyści wybiorą się do Smardzowic w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się Winnica Krokoszówka Górska. Posadzona jest ona bezpośrednio na skałach wapiennych.

W sobotę 16 listopada zwiedzana będzie największa w Małopolsce i druga pod względem obszaru w Polsce Winnica Srebrna Góra w Krakowie. Zajmuje ona obszar 12 hektarów na zboczach Srebrnej Góry u stóp klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach. Winnica nawiązuje do długiej, sięgającej X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina.

Paweł Tokarczyk zaznaczył, że dni otwarte to pierwsza z inicjatyw, które mają promować Małopolski Szlak Winny. Na początek wytypowano do szlaku 15 winnic wskazanych przez ekspertów. To do nich należało wybranie winnic, opisanie ich i stworzenie oferty dla turystów.

Oferta ta zostanie zaprezentowana w specjalnie wydanej publikacji - przewodniku enoturystycznym po winnicach Małopolski. Szlak obecny będzie także w internecie.

Na szlaku winnym w Małopolsce znajdują się: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skały), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołów k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik).

"Te winnice dobrze sobie radzą, są liderami, niektóre zdobywały medale na targach wina" - zaznaczył Tokarczyk.

Dodał, że szlak będzie dalej rozwijany, bowiem w całej Małopolsce zlokalizowano około 30 winnic. Większość z nich powstała dzięki projektowi szkoleniowemu "Małopolskie Winnice" realizowanemu w latach 2006-2007 przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego. Jego celem była odbudowa tradycji winiarskich na terenie województwa.

Jak zauważają specjaliści, w Małopolsce można już wyodrębnić obszary, które przodują w tej dziedzinie rolnictwa. Jest to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Rożnowsko-Ciężkowickie na wschodzie regionu.

(PAP)

rgr/ abe/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych