Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Parlament Europejski wprowadza rolną politykę biedy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 listopada 2013, 11:24

  • 2
  • Powiększ tekst

"Europę czeka 7 lat stagnacji i walki o przetrwanie. Obawiam się, że wielu rolników zwłaszcza w biedniejszej części Europy może nie przetrwać. Od dziś musimy myśleć już o Wspólnej Polityce Rolnej po 2012 roku, aby sprostała ona wyzwaniom współczesnego świata." - powiedział Janusz Wojciechowski.

Parlament Europejski przyjął nowy wieloletni budżet na lata 2014-2020. Przyjęcie wieloletnich ram finansowych, na lata 2014-2020 (MFF) przez Parlament było niezbędne, w celu przyjęcia podstaw prawnych dla licznych istotnych programów finansowanych przez UE. Fundusze przeznaczane na rozwój unijnego rolnictwa stanowią niemal jedną trzecią wieloletniego budżetu UE, natomiast negocjacje kształtu nowej Wspólnej Polityki Rolnej oraz wieloletnich ram finansowych prowadzone były równolegle.

"Przyjmujemy dziś wspólna politykę rolna biedy i dyskryminacji. Politykę biedy, bo pieniędzy jest mniej, choć powinno ich być więcej. Konkurencja światowa jest coraz trudniejsza a na horyzoncie widać zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy. Politykę dyskryminacji, bo choć mija już 10 rok od największego rozszerzenia Unii Europejskiej w dalszym ciągu utrzymują się niesprawiedliwe różnice w dopłatach bezpośrednich na niekorzyść nowych krajów członkowskich. Grupa EKR konsekwentnie wypowiadała się za pełnym wyrównaniem, dopłat bezpośrednich w całej UE niestety nasz poprawka nie uzyskała większości. W nowej polityce rolnej najwięcej straciła Polska, o 4mld mniej niż w poprzedniej perspektywie martwimy się, że będziemy mieli prze sobą 7 chudych lat. Parlament za co dziękuję kolegom chciał dać polskim rolnikom więcej, niestety ta przychylna propozycja nie uzyskała poparcia w Radzie o co mam pretensje wobec rządu polskiego. Najgorsze jest to, że mamy mniej pieniędzy na rozwój rolnictwa. Europę czeka 7 lat stagnacji i walki o przetrwanie. Obawiam się, że wielu rolników zwłaszcza w biedniejszej części Europy może nie przetrwać. Od dziś musimy myśleć już o WPR po 2012 roku, aby sprostała ona wyzwaniom współczesnego świata." powiedział Janusz Wojciechowski podczas dzisiejszej debaty na temat Wspólnej Polityki Rolnej.

BP, lz

Powiązane tematy

Komentarze