"Pokazali jak bić Moskala"
Dodatek otwiera artykuł Tomasza Łysiaka. Autor przedstawia bogate dziedzictwo powstań narodowych.
Kiedy Józef Piłsudski rozpoczął wieloletnią walkę o Polskę, wiedział, że kwestia moralna, kwestia siły duchowej narodu jest kluczowa. I że trzeba ją budować. Wielokrotnie odwoływał się do dziedzictwa powstań narodowych, szykując siłę wojenną, która orężem wydrze Polskę zaborcom – pisze Tomasz Łysiak.
Andrzej Rafał Potocki nawiązuje do największych bitew powstania. Zwraca również uwagę na ocenę działań przywódców.
Konflikt osobowości tych dwóch dowódców – generalnego kwatermistrza armii Prądzyńskiego, wtedy jeszcze w stopniu podpułkownika, autora znakomitych, niestety nie do końca zrealizowanych planów ofensywnych, i jego bezpośredniego przełożonego, naczelnego wodza gen. Skrzyneckiego, kunktatora oraz miernoty operacyjnej podszytego strachem przed Rosją – odzwierciedla odwieczny problem Polski, dlaczego nie mogliśmy zwyciężać – zauważa Potocki.
W powstaniu listopadowym obok wielkich postaci, wodzów przewijają się również dokonania osławionej przez Adama Mickiewicza Emilii Plater, a także innych kobiet, o czym pisze Marek Urban:
Postać Emilii i jej udział w postaniu listopadowym pozostałyby pewnie mało znaczącym epizodem naszych dziejów, gdyby nie siła talentu poetyckiego Adama Mickiewicza. Wieszcz narodowy osobiście nie wziął udziału w zrywie, ale czerpiąc informacje od emigrantów przebywających w Paryżu, tworzył swoje najsłynniejsze wiersze gloryfikujące odwagę polskich żołnierzy.
I dodaje:
Mit ten na trwałe zagościł w romantycznej świadomości narodowej Polaków, która składa się z opowieści „ku pokrzepieniu serc” traktujących nie tyle o tym, jaka była nasza historia, ale jaka być powinna. Wielka szkoda, że nasz największy poeta narodowy jak niewiele wiedział o innych kobietach – żołnierkach powstania listopadowego, które w odróżnieniu od Emilii naprawdę walczyły z bronią w ręku.
Kim były kobiety walczące w powstaniu, takie jak: Barbara Czarnowska, Waleria Dębicka, Antonina Tomaszewska, Zofia Kodrębska, Józefa Kluczycka? Jaki był ich udział i zasługi? Więcej o dziewiętnastowiecznych bojowniczkach o wolność, kulisach powstania listopadowego oraz jego najważniejszych bitwach w dodatku specjalnym do najnowszego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już 25 listopada, także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html
Partnerem dodatku są: